30. oktober 2007 - 20:16Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Stationær pc kan ikke komme på internettet
Hej. Jeg har en bærbar pc der uden problemer kører trådløst. Min stationære pc kan godt få fat i mit trådløse netværk (og får en gyldig ip-adresse), men kan ikke komme på internettet. Jeg har webspeed (webstar modem) og en D-link 524 trådløs router. Min stationære har et trådløst netkort fra Asus. Jeg har prøvet at flytte den stationære helt hen til routeren. Er der nogen der har en ide?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Prøv at udstede kommandoen ipconfig /all fra både den bærbare og den stationære.
giv evt et skærmdump til nærmere debug.
Check at der er tildelte en standard gateway på den stationære. Prøv derefter at udstede kommandoen "ping <xxx.xxx.xxx.xxx>", for x erstattes med ip adressen på gateway.
det sjove er jo åbentbart at den stationære genkender at den er en del af et (trådløst)netværk fordi den trækker en 192 ip. Ved du om du har konfigureret routeren ordentligt i forhold til at slippe den stationære ud på nettet?
Den burde understøtte DHCP. Adressen 192.168.0.1 er den pågældende routers factory ip adresse.
Hvad hedder webstar enheden mere end webstar ?
Hvordan er din kabling mellem d-link router og webstar udstyr ? Går der kabel fra webstar til wan port på DI-524 og ingen kabler i de 4 lan porte på DI-524 ?
(WEBspeed forbindelser kan være låst til en bestemt mac adresse, så det kan være problemet.)
Men lad mig lige høre kabel vejen inden vi går videre.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.