Avatar billede j-johansen Nybegynder
18. november 2007 - 19:40 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvilket musik-program?

Hej,

Der findes uden tvivl tusindvis af musik-programmer - der er i hvert fald nok til at jeg bliver forvirret :)

Jeg leder efter et program hvor jeg kan optage fra mikrofon/line-in (flere tracks) og tilføje nogle instrumenter som jeg ikke selv har / kan spille (midi? ikke bare tilføje noget 'pre-recorded') - f.eks. strygere og trommer...

Jeg kender Audacity, men det klarer kun 'requirement #1' (tror jeg i hvert fald nok).

Håber I kan hjælpe :o)
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
18. november 2007 - 21:46 #1
Måske Mixcraft...
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
18. november 2007 - 21:49 #2
http://www.acoustica.com/products.htm

"Use it as a multi-track recorder or as a music loop remix program"

http://www.acoustica.com/mixcraft/screenshots.htm
Avatar billede j-johansen Nybegynder
18. november 2007 - 22:34 #3
Som jeg umiddelbart ser det opfylder den også kun requirement #1...
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
19. november 2007 - 00:16 #4
Så måske Sony ACID Music Studio. Du kan både lave midi musik, og blande det med lydfiler. Ellers må du forklare nærmere.

http://www.sonycreativesoftware.com/products/product.asp?pid=443

Jeg kan dog anbefale at prøve begge programmer.
Avatar billede j-johansen Nybegynder
19. november 2007 - 20:43 #5
ACID Music Studio ser meget cool ud (omend dens wav-editing ikke er specielt omfattende (ellers kan jeg bare ikke finde ud af at bruge det :/))... men lader lige spørgsmålet stå åbent lidt endnu, så fremt i fald andre kender et wonder-program :)

Lige en opsummering på hvad jeg leder efter: Noget a la Audacity med midi-kompatibilitet (dvs. man kan 'tegne på et klaver' eller sådan noget - ligesom i ACID Music Studio)
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
30. november 2007 - 23:07 #6
Der findes masser af midiprogrammer. Musicator er et andet eksempel som min kone har brugt på seminariet: http://www.musicator.com

Men husk lige at adskille MIDI og Wave. Det er to vidt forskellige ting. Du kan ikke lave wave edit på MIDI.
Avatar billede j-johansen Nybegynder
05. december 2007 - 18:31 #7
Nej wav-editing er jo selvsagt af redigering af wav (og lignende) filer (dvs. ikke af midi).

Jeg siger tak til akyhne, sony programmer er ok - læg et svar og få nogle point :)

Fandt dog selv et program der hedder REAPER, som jeg synes er lidt federe.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
05. december 2007 - 19:02 #8
Ok.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester