Jeg er ikke så vild med at sende link til siden af hensyn til selve idéen.
Jeg vil gerne holde min portal på en side, for det er en portal der viser flere forskellige db søgeresultater på een gang, men måske kan det laves på en bedre måde?? jeg ved ikke bedre!!! ;o)
Og så bryder jeg mig ikke om at mine brugere skal bruge alt for meget tid på at loade sider.
Om du loader det hele på default.asp eller om du laver en side til hver, så vil loadtiden være den samme.
Hvis du iøvrigt er nervøs for loadtiden, så er det enten et meget tungt site du har eller en utrolig langsom server.
Nu er det jo generelt lidt svært at komme med forslag til hvad du kan gøre når man ikke kan få lov at se skidtet, men som udgangspunkt bør du holde dig langt væk fra Iframes og frames hvis du gerne vilk lave SEO på dit site. :o)
Det er i virkeligheden ikke så svært at svare på, men det kan sagtens være en udfordring at lave i virkeligheden.
Du tager udgangspunkt i den html kode som dine asp sider generere, denne resultat kode skal være optimeret i alle forhold og ligne almindelig flad standard html så meget wsom muligt.
Undgå frames og iframes og andet der giver åbenløse problemer for søgemaskinerne sørg for at dine links ligner almindelige href links og brug en biblioteksstruktur i dine linkshvor biblioteks og fil navne er søgeord.
Kik på de elementer der indgår i optimeringen, f.eks. titel tag, meta desc, meta keyword, alt tags, href tekster, H1 tags osv osv og giv mulighed for at tilpasse disse elementer til hver enkelt side således at de passer med sideteksten.
Forsøg at optimerer din ASP kode således at det vigtige indhold står først i html koden og begrænds mængden af fyld kode så teksten opnår prominens i forhold til sidens samlede mængde tegn.
kik på hvem siderne linker til idet dette er meget vigtigt for sidernes tema, der har stor indflydelse på placering, overvej at lave links på alle sider til de vigtigste tema links
spørg hvis du vil have uddybet eller forklaret yderligere
bufferzone det er jeg med på alt det der, men nu har jeg lavet en portal som kun bruger iframes, betyder det at jeg skal lave det hele om og programmere det hele i tabeller??
så kommer portale vel til at fylde flere hundrede sider, og det er jeg ikke sikker på jeg kan holde styr på, så hvad gør jeg?
w13 kan du ikke give mig et eksempel på hvordan... jeg bruger jo det ene asp dokument til at hente det andet, rundt i de forskellige iframes ofte med multilink.
og lav så siden index.asp: ------------------------------------ <!--#include virtual="/include/header.asp"--> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> <!--#include virtual="/include/footer.asp"-->
problemet med den løsning w13 her sætter op er at du så bruger en standard header og det errigtig skidt da alle header bør være tilpasset siderne.
Jeg ville i stedet foreslå at headeren blev opbygget dynamisk, så du kan sørge for at alle title tags er udfyldt tunet til siden med søgeord og det hele, at de få meta tags du bruger description og keywords udfyldes særligt til hver side, især meta description er væsentlig fordi denne tekst ofte udgør den tekst google sætter under linket.
Det, som jeg gør, når jeg bruger ovenstående løsning, er at ha' variablerne strDescription og strKeywords i ASP øverst på alle sider. De bli'r så sat ind de rigtige steder i metaerne. Ku' eksempelvis være sådan her: ---------------------------------------------------- header.asp:
<%strDescription="En side om dyr, bla bla bla." strKeywords="heste,katte"%> <!--#include virtual="/include/header.asp"--> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> Dette er min hjemmeside blablabla.<br> <!--#include virtual="/include/footer.asp"-->
Jeg er meget taknemmelig for at i har været så gode til at svare mig alle 3... selv om det betyder at det er en OM'ER... suk!
Alt skal i db.. ok det ved jeg, include filer... det kan jeg, men hvad sker der med alle mine stier i de sider hvor jeg henter data fra db, nu hvor det bliver include, det kan jeg ikke lige overskue, men det må jo komme an på en prøve... smiler.
Hvad med Google kan den "crawle" i include filerne?? for det skal den gerne kunne.
Og hvad sker der med hvis jeg klikker på en af mine søgelister som så laver en dynamisk visning i flash... ej! det kan jeg sgu ikke overskue, jeg er jo ikke programmør men designer.... det hele skal jo alligevel laves om, så se her fauerflora dot dk slash F1A2U3E4R5H6O7L8M.
Jeg har også f.eks. min databasesti liggende i en variable i min include-fil. Og den begynder med "/db/..." - den første skråstreg gør, at den går ud til roden af sitet, så derfor kan man bruge den sti på alle sider, i alle undermapper, uden at sku' rette noget nogensinde. =) Include er godt! Og som Goose siger: ASP (og include) genererer HTML'en, som Google læser, så den ser det som en helt normal side. Meget bedre, end hvis den sku' læse IFramet.
Ja... smiler jeg har fattet pointen nu, og så er de faktisk meget nemmere end jeg regnede med.
Tusinde tak alle tre for at i har åbnet mine øjne. Men hvad er så forskellen på at skrive <!--#include virtual="/include/header.asp"--> og <!--#include file="/include/header.asp"-->??
Har faktisk allerede fået menu og side struktur på plads, og det funker bare.
Virtual ta'r udgangspunkt i roden af serveren, hvor file ta'r udgangspunkt i den mappe, du er i.
Så hvis du er her: /mappe1/mappe2/fil.asp og skal fange en fil i mappe1 med file, skal det være: <!--#include file="../header.asp"--> og med virtual, skal det være fra roden: <!--#include virtual="/mappe1/header.asp"-->
Hov gik lige stærkt nok, ville have skrevet, at jeg vil anbefale dig altid at bruge include virtual og starte med en / fra roden, så er det nemlig ligegyldigt hvor mange undermapper du kommer ned i.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.