02. december 2007 - 11:15Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Fejl ved boot af bærbar
Hej,
Der er lige pludselig kommet en fejl nå jeg starter min Acer laptop med Vista op. Den kommer med:
****************************************************************** Windows Boot Manager
Windows has encountered a problem communicating with a device connected to your computer.
This error can be caused by unplugging a removable storage device such as an external USB drive while the device is in use, or by faulty hardware such as a hard drive or CD-ROM drive that is failing. Make sure any removable storage is properly connected and then restart your computer.
If you continue to receive this error message, contact the hardware manufacturer.
Her kan jeg ikke nå længere. Jeg kan godt nå ind i BIOS og sætte boot device til CD-Rom, og prøve at boote fra min Vista-Dvd, men den når ikke så langt som til at boote før fejlen kommer.
Jeg har ikke for nylig haft tilsluttet noget USB eller eksternt hardware til computeren, heller ikke da fejlen skete første gang.
Der står ikke noget omkring afmontering. Har prøvet at åbne op for den ved at fjerne tastaturet, men det er ikke til at komme ned og fjerne nogen skruer eller lignende ved DVD-drevet.
Der står i manualen at man kan køre noget systemgendannelse ved at trykke Alt-F10 lige når maskinen starter op, men der bliver bare sort skærm, og efter 30 sekunder kommer fejlmeddelelsen igen.. :-/
Okay, jeg har haft ringet til deres support et par timer efterhånden, og det lader mere til at det er HD'en der er røget, så nu smider jeg den ind, så må deres garanti-ordning dække det. HD'ens data ryger nok bare, surt :-/
Okay, hvad er det, en Windows-cd? Jeg har prøvet at boote igen fra den, den vil gerne installere, men siger der er 180 GB ikke-allokeret plads på HD'en. Den kan ikke installere en ny version af Vista på drevet, og man kan ikke vælge at formatere eller slette partitionen.. Så der må da være et eller andet helt galt?
Synes godt om
Slettet bruger
10. december 2007 - 21:28#12
Det er en Linux-cd - download og brænd www.helgec.dk/insert.iso (skal brændes som boot images) kig lidt på www.helgec.dk/livecd.html og meld tilbage når du har bootet op på den cd jeg nævnte - jeg er tilbage ved computeren kl 22:05
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.