Først til dit sidste spørgsmål: Menu -> Edit -> Deselect All
Første spørgsmål: Hvor mange mapper handler det om? Er du villig til at programmere LotusScript? Skal det være adhoc eller alle mapper?
Det er rimelig nemt at tilføje en total-kolonne til en mappe/oversigt og lade denne tæle op. Totalen kan så eksporeres fra oversigten via Edit->Copy as table.
I LotusScript kan man få en DocumentCollection.Count som fortæller hvad antallet er.
Men beskriv lidt mere om det bagvedliggende behov, så kan det være at der er andre løsninger lige for næsen ...
Her kommer noget LotusScript-kode du kan smide ind i en agent. Agenten vil placere en inputbox på skærmen med antallet af dokumenter i oversigten. Herfra kan Makro Express måske opsnappe tallet.
For at lave agenten skal du i den pågældende postkasse oprette en agent Create -> Agent Navngiv agenten til det du synes den skal hedde. Vælg LotusScript som programmeringssprog. Indsæt nedenstående kode i "Initialize" handlingen Gem agenten.
Herefter kan du i oversigten/mappen angive Actions/Handlinger -> "navnet på din agent" for at aktivere.
Dim workspace As New NotesUIWorkspace Dim uiview As NotesUIView Dim view As NotesView Dim coll As NotesDocumentCollection Dim entrycoll As NotesViewEntryCollection Dim dummy
Set uiview = workspace.CurrentView Set coll = uiview.Documents Set view = uiview.View Set entrycoll = view.AllEntries
Dim session As New NotesSession Dim dbCurrent As NotesDatabase Dim viewFolder As NotesView Dim vecFolderEntries As NotesViewEntryCollection
Set dbCurrent = session.CurrentDatabase Set viewFolder = dbCurrent.GetView ("Test-Ordner") If viewFolder Is Nothing Then Messagebox "Der angegebene Ordner wurde nicht gefunden!" Exit Sub End If
ja, løsningen ligner da meget :-) Den tyske løsning arbejder med en hardkodet mappe "Test-Ordner", mens min løsning giver dig mulighed for at placere dig i alle de oversigter du har brug for og i hver af dem kalde agenten og aflæse antallet i via en inputbox (redigerbart felt)
med andre ord så anvender den tyske løsning baggrundskald, mens min bruger UI-kald for at finde ud af hvor du lige nu står.
Når man begynder at programmere kode udefra, f.eks. fra MS-Access eller Word eller en rapportgenerator, vil man givetvis anvende baggrundskald. Men dit Macrogeneratorsystem virker via brugergrænsefladen (det man ser på skærmen) og derfor er min mere fleksibel til dit behov.
Jamen jamen....hvorfor så jeg ikke den.... :-) Tak.. jeg afprøver den lige. Du skriver jeg kan oprette en agent. Går ud fra det er noget med create > agent og så sætte koden ind i feltet... Gemme den og så få macroen til at køre den eller sådan noget....
De mails min macro kører ligger i en mappe kaldet BATCH som ligger under inboxen i en postkasse/database kaldet xxx. Den har en mail adr. med samme navn xxx@xxx.com Ved ikke om det har nogen betydning, at det ikke er direkte i en inbox.
Hvis du kun og altid skal åbne mappen "BATCH", så kan du med fordel bruge den tyske kode. Bare udskifte "Test-Ordner" med "BATCH" og evt. udskifte Msgbox med Input, så du nemt via makroprogrammet kan aflæse tallet fra dialogboksen.
Hvis det er nemt for dit makroprogram at styre, hvilken mappe du står i i postkassen, så kan du med fordel bruge min kode.
Når du opretter en agent, ka ndu angive i hvilket programmeringssprog den vedligeholdes med. Vælg LotusScript. Paste herefter koden ind i "Initialize"-eventen. Mellem Sub Initializer og End Sub
Det er lidt besværligt at forklare det hele her i denne besked, men der er mulighed for at jeg kan remote-styre din pc hvis du vil.
Øv.. havde skrevet længere smøre. men eksperten har åbenbart tid på hvor længe en "sag" må være åben.
Nå men prøver igen....
Jeg skal hver morgen kl. 7 alligevel åbne en masse programmer, så jeg åbner også bare manuelt batch mappen. min macro tjekker altid om det er den rigtige mappe den arb. i.
Så din code skal udelukkende fortælle mig antal mails i mappen og give mig det i en box, clipboard, notepad eller et andet sted hvor det kan kopieres fra.
Skulle jeg udskifte noget af koden med mappenavn evt.? Jeg har lavet den mens jeg stod i egen indbakke, da jeg ikke har rettigheder til at lave agenter på den anden postkasse (men det får jeg).
Ser ud til at være et fint overtagelses værktøj du der bruger. Ved ikke om det virker her, men jeg tør ikke give nogen udefra adgang til min arb. pc, da jeg næppe får ros for det :-)
Har du en ide til hvorfor koden fejler... Har forhøjet point, da du har brugt en del tid...
det er lidt mærkeligt at du siger den "fordeler" koden. Det ser ud som om du pastede koden ind i "options" sektionen. Den skal pastes ind i "Initialize". Alt skal være samlet. Den første "Dim workspace" kan placere sig selv i "Declarations", men så må den ikke have en "As New" angivelse med. Det kan udløse problemet. Så saml alt kode i "Initialize".
årrhh...tak..mig der er et fjols. jeg har lagt det hele i initialize imellem de 2 der lå der (sub et eller andet :-)
Du skriver at jeg kan starte den fra actions>handlinger... den kan jeg ikke lige finde. Min er engelsk, men stadig ikke noget der ligner handlinger under actions Er det et andet sted?
Nej jeg skriver : Actions/Handlinger -> "navnet på din agent" Actions er engelsk , Handlinger dansk. Din agent er vistnok blevet døbt "Untitled" Så du skal læde efter agenten under Actions->Untitled. Du bør kunne omdøbe agenten til f.eks. "Antal mails".
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.