Avatar billede hojben Novice
24. december 2007 - 07:28 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke finde macroen i templaten

Jeg har nedenstående kode til at gemme et dokument med dagsdato.doc

Public Sub gemme()
    Dim strFileName As String
    strFileName = VBA.Format(Date, "Medium Date") & ".doc"
    ActiveDocument.SaveAs "S:\Per Glundø\Overlevering\" & strFileName
End Sub

Problemet nu er at word ikke kan finde macroen eller sikkerhedsindstillingerne er for høje. Jeg har nu slået sikkerheden fra men jeg får stadig fejlen.

Hvad skal der til for at jeg kan gemme rigtigt?
Avatar billede word-hajen Nybegynder
24. december 2007 - 09:05 #1
Hvad er det for en fejl, du får?
Avatar billede hojben Novice
24. december 2007 - 18:03 #2
Problemet nu er at word ikke kan finde macroen i dokumentet eller sikkerhedsindstillingerne er for høje. Det er alt jeg får.
Avatar billede word-hajen Nybegynder
25. december 2007 - 11:05 #3
Når du skriver, at du har slået sikkerheden fra, så går jeg ud fra, at du har sat sikkerhedsniveauet til lav. Hvis dit dokument/skabelon er åben, når du gør det, skal du lukke det og åbne igen, førend dine makroer kan afvikles under det nye sikkerhedsniveau.

Har du koblet proceduren på en knap på en værktøjslinje? Hvis du har, så prøv at starte proceduren fra kodevinduet i stedet for knappen. Hvis du kan starte den uden om knappen, skal du lave knappen om (måske har du så omdøbt din procedure efter at du har lavet knappen).
Avatar billede hojben Novice
25. december 2007 - 12:40 #4
Jeg havde sat niveauet til lav.

Okay nu kan jeg afspille makroen og har lavet knappen.. nu bliver jeg så nødt til at vente til jeg skal på job igen før jeg kan teste det på chefens brugerprofil.

Go jul
Avatar billede hojben Novice
28. december 2007 - 21:36 #5
Okay nu har jeg testet det. og ved at køre makroen fra Tools, macro, macros og markere den macro jeg vil afspille er der ingen problemer..

Hva dælen gør jeg forkert? En step-by-step til at krerere en knap er ønskeligt..
Avatar billede word-hajen Nybegynder
29. december 2007 - 21:43 #6
Hvordan har du ellers forsøgt at starte makroen?

View-Toolbars-Customize. Vælg 2. fane. Sørg for, at den rigtige skabelon er valgt nederst i dialogboksen. Vælg Macros - find din makro i listen til højre og træk den op på den værktøjslinje, hvor du ønsker den. Omdøb evt. navnet til noget "pænere" (højreklik på knappen, så får du vist egenskaberne, hvor du kan omdøbe). Luk dialogboksen. Gem skabelonen.
Avatar billede hojben Novice
30. december 2007 - 00:15 #7
havde jo lavet den knap og sat den op en toolbaren. derfra ville den så ikke køres fra..

Takker det virker nu :) smid svar
Avatar billede word-hajen Nybegynder
30. december 2007 - 10:19 #8
Velbekomme.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester