Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 16:13 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

SMTP - Enorm disk aktivitet

Hej,

Efter at have haft et problem med at vores brugere har haft svært ved at komme i kontakt med vores netværksdrev & printere har jeg gennemgået serveren i dag.

Jeg har lokaliseret problemet til at være Simple Mail Transfer Protocol. Når jeg stopper denne services så falder disk-aktiviteten og serveren bliver godt 60% hurtigere.

Jeg kunne såmænd godt leve med at denne service var disabled, men problemet er at da serveren kører Exchange så er den nødvendig for at Exchange kan fordele mails.

Jeg har prøvet at afinstallere IIS, og installere den igen uden held. Jeg har prøvet manuelt at afinstallere dll filerne og installere et sæt ældre uden held.

Såsnart jeg starter SMTP services så går systemet "selvsving" jeg kan godt tilgå serveren osv, men det hele foregår utroligt langsomt.

Er der nogen herinde der er stødt på et lign. problem? Eller evt. har et forslag til en løsning - for lige nu ved jeg ikke helt hvad jeg skal stille op.


Vi kører en Windows 2003 Standard server med Exchange 2003 på et RAID5, med SAS diske, 4 gb ram.
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 16:26 #1
Jeg har prøvet at stoppe Exchange og så starte SMTP protokollen. Det lader til at fungere meget godt, disk-aktiviteten stiger ikke.

Så det kunne tyde lidt på det måske er Exchange's Virtual SMTP protokol der får SMTP servicen til at gå amok.

Nogen ideer?
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 16:30 #2
Der er ingen informationer i event loggen.
Avatar billede a1a1 Novice
05. januar 2008 - 17:26 #3
det kan evt. have noget at gøre med at der ligger mange mails der skal sendes (den "spammer")
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 17:34 #4
Der ligger ingen ting i køen...
Avatar billede Slettet bruger
05. januar 2008 - 18:27 #5
Hej

Vi har brug for lidt mere info for at kunne give nogle bud. Hvor mange brugere er koblet på? Hvor store er deres mailboxes? Hvor mange mails ryger der ind/ud? Hvordan er jeres Exchange data-directories delt op? Har I patchet op med diverse service packs?
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 18:36 #6
Hej der er 50 mailbokse, og der ingen koblet på systemet lige nu.

Maskinen er fuldt patched.

Lige nu hvor der er nul aktivitet på den 1 - 2 mails i timen måske, så opfører den sig stadig på samme måde.
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 18:42 #7
Den samlede exchange db størrelse er på 17 gb. Så det er jo ikke ligefrem fordi den skulle være presset.
Avatar billede mini-me Nybegynder
05. januar 2008 - 20:24 #8
Jeg har testet lidt med HD tach, når jeg starter exchange og smtp servicen går jeg fra at have et avg. read på 88mb/s til under 30mb/s


Kan det tænkes at exchange blot er ved at være så krævende at man skal tænke at flytte den på sin egen server, eller sætte en ekstra controller i og så lave et raid1+0 til exchange db'en.

http://upit.jtw.dk/dl/jq2/ med exchange startet
http://upit.jtw.dk/dl/2hw/ uden exchange
Avatar billede strych9 Praktikant
09. januar 2008 - 23:09 #9
Har du nogen mac klienter med entourage på det netværk? synes problemet lyder velkendt...
Avatar billede mini-me Nybegynder
10. januar 2008 - 08:16 #10
Nej det har jeg ikke..

Jeg har sat en ekstra controller, med 2 diske i et raid mirror og flyttet exchange over på denne controller. Det har ikke givet nogle mærkbar performance ændringer.

Jeg har prøvet at opdatere alle drivere til diverse controllere osv uden held.

Så jeg tror det ender ud i en re-install.
Avatar billede strych9 Praktikant
10. januar 2008 - 20:45 #11
check dine queues.. ser det ud som om nogen bruger dig som spam relay? hvor stor er din linje?
Avatar billede mini-me Nybegynder
11. januar 2008 - 08:11 #12
Der er ingen ting i vores køer - og slet ikke i weekenden hvor performance issued er det samme.

Vi har 20 / 20 fiber.
Avatar billede strych9 Praktikant
11. januar 2008 - 19:09 #13
hmm ok, bare et enkelt forslag, og så har jeg ikke flere: Prøv at geninstallere Exchange SP2. Den kan sagtens installeres oveni.
Avatar billede mini-me Nybegynder
27. februar 2008 - 15:18 #14
Okay flg. løste problemet:

Jeg bootede i fejlsikret tilstand fjernede alt hvad der hørte til IIS'en i windows mappen, genstartede til normal tilstand hvilket resulterede i at en del services ikke virkede. Jeg afinstallerede så iis'en via tilføj/fjern programmer, genstartede, installerede IIS'en igen. Og vupti så kørte det hele som smurt i olie.
Avatar billede strych9 Praktikant
27. februar 2008 - 19:53 #15
heh ok.. det er så top-risky, og ikke noget jeg vil anbefale nogen at gøre med mindre de er parate til at geninstallere serveren.
Avatar billede mini-me Nybegynder
27. februar 2008 - 21:34 #16
valget stod også mellem de to ting, der var virkelig prøvet meget, flyttet diskene over på seperat controller m.v. og havde søgt technet op og ned med lys og lygte ;-)
Avatar billede strych9 Praktikant
27. februar 2008 - 21:38 #17
yesh, jeg forstår. Synes blot at det var på sin plads at nævne for folk med samme problem som falder over denne tråd i fremtiden. ;) 
Iøvrigt: Tak fordi du deler den endelige løsning. Det er desværre ikke alle der gør.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester