10. januar 2008 - 21:21Der er
12 kommentarer og 1 løsning
drev kan ikke se cd-rom
Jeg har to drev: et dvd-drev og et cd-brænder-drev. dvd-drevet fungerer normalt. cd-brænder drevet er anført som: cd-rw-drev(E): Det brænder fint på et rw-medie, men lægger jeg en cd-rom i drevet, meddeler den, at der ikke er noget medie i drevet. Dette gælder uanset om det er en tom eller en indspillet cd-rom. Jeg har en fornemmelse af, at det er noget med registreringsdatabasen, men hvor ? eller er jeg nødt til at lave en repair ?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Prøv følgende. Klik på Start – Klik på Kør > Skriv: Regedit - OK Gå ned til HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ( findes kun en mappe der begynder med: 4D36E965 ) Hvis 'Upperfilters' eller 'Lowerfilters' står der, så slet dem. – Genstart Pc`en.
Jeg kan ikke finde nogen IDE-controller til drevet i enhedshåndteringen. Der er kun IDE ATA/ATAPI-controllere. Det med snavs lyder ikke sansynligt, den brænder jo på cd-rw-rom.
JS- Jeg tror vi taler forbi hinanden. Drevet kan skrive på cd-rw (og læse cd-rw)og det finder selv frem til at at det er cd-rw, enten det er en brugt cd-rw eller en hel ny. Men hvis der kommer en cd-r i drevet (ny eller indspillet), er registreringen: ingen cd i drevet.
Så har jeg prøvet at slette IDE-controlleren. Det hjalp ikke. Det er ikke dårlige skiver ! Hverken fabriksindspillede cd´er eller nye cd-r(Verbatim) giver nogen reaktion i drevet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.