11. januar 2008 - 11:48Der er
9 kommentarer og 1 løsning
ny installeret XP fejler ved højre klik.
jeg har måtte formater min xp. Men nu komme min nyinstalleret xp, op med fejl hver gang jeg højre klikker på skriveborde. Den skriver bare at explorer har lavet en fejl, også fryser maskinen. Den komme i live igen, når jeg slukker drwtsn32, i joblisten. Mener jeg kan huske der har været nogle andre fejl ved den gamle installetion. Der kom en masse fejl når den starter windows op, men jeg fandt aldrig årsagen. Der er forøvrigt en SATA disk, og der er måske en lidt for gamle windows xp jeg bruger. Har kørt sfc /scannow, uden det hjalp.
11/01-2008 12:02:47,,fuldstændig som jeg oplever det. Der er bare ingen løsning.
11/01-2008 12:06:37,, De skriver at det er efter man har installeret windows 2000 resource kit. Det har jeg ikke. Der er kun open office, trend micro og acrobat reader på. Og så messenger 8.1
ja, men det beskriver bare hvordan man ungår at dr.watson hænger. ikke hvordan man fixer selv problemet. Altså den fejl med højre klikke på skrive bordet.
Du kan godt ha`fået noget ekstra på under indstalationen af XP for komputeren er ikke beskyttet før SP 2 er instaleret, alle opdateringer,samt et virusprogram. Geninstaler uden internet, kablet ud af komputeren, så er det næsten sikkert at det virker.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.