Avatar billede jthyge Seniormester
18. januar 2008 - 15:12 Der er 1 kommentar

Spore hvor fil bliver brugt?

Hejsa..

Jeg vil gerne rydde lidt op på mit webhotel.

Er det muligt, på en måde, at spore hvor filerne bliver brugt?

Altså hvis jeg har et billede i mit webhotel, som jeg måske har brugt i et forum. Kan jeg se spore hvor det er brugt? Altså hvor filen bliver kaldt fra?
Avatar billede old-faithful Praktikant
18. januar 2008 - 19:28 #1
Hvis ikke billedhenvisningerne ligger i en database (MySQL eller lignende) og såfremt al indhold kan downloades (evt. gennem ftp) kan du prøve ImagePurge, der kan søge igennem tekstfiler, HTML, PHP m.v. og udlede hvilke billedfiler er "overflødige": http://www.hollmen.dk/content/view/85/31/

Hvis siden er databasebaseret, kan en website downloader evt. bruges til først at hente selv sider der er databasebaserede (her kan du se på f.eks. HTTrack: http://www.httrack.com/), sammen med en mappe med alle de billeder der er benyttet på sitet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester