Avatar billede cgleerup Nybegynder
25. januar 2008 - 14:21 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Loade random ekstern jpg hvert 10 sek.?

Hej,

Jeg bruger denne simple kode til at smide eksterne jpg billeder ind i nogle rammer:

loadMovie("images_indhold/front/front1.jpg", "andrekunder1");
loadMovie("images_indhold/front/front2.jpg", "andrekunder2");
loadMovie("images_indhold/front/front3.jpg", "andrekunder3");
loadMovie("images_indhold/front/front4.jpg", "andrekunder4");
loadMovie("images_indhold/front/front5.jpg", "andrekunder5");

Kan jeg på noget måde lave en løsning hvor det er billeder med navnet hentes ind, sådan at de 5 billeder der vises skifter hvert 10 sek. (altså 5 samtidige) - og samtidig så de der vises på en gang ikke er ens?

Kunne være cool om man kunne loade nye ind hvert 10 sek med en eller anden effekt?

Giver det mening?
Avatar billede cgleerup Nybegynder
25. januar 2008 - 14:31 #1
i første omgang vil det være cool bare at vide hvordan jeg loader et random billedet i stedet for "front1.jpg" eksempelvis!
Avatar billede alexander_j Nybegynder
27. januar 2008 - 10:35 #2
var myPics:Array = new Array( "billede0.jpg" , "billede1.jpg" , "billede2.jpg" , "billede3.jpg");
loadMovie( myPics[ Math.random( myPics.length ) ] , mymc );

^^kunne løse dit random problem.

Omkring dit problem med at den skal loade 5 forskellige billeder hver gang, så vil jeg foreslå dig hver gang der skal loades at lave et midlertidigt array med billedenavnene, og så bruge splice til at hive tilfældige billedenavnene ud af arrayet med - ved at have pillet navnet ud af arrayet, så sikre du dig at det ikke kommer igen.

Omkring det at loade hver 10'ende sekund, så vil en onEnterFrame funktion kunne gøre det sammen med en tidstæller ( getTimer() ).

Håber det var en hjælp.
Avatar billede cgleerup Nybegynder
01. februar 2008 - 10:31 #3
Kanon løsning, det kan jeg godt se fornuften i, men hvordan sikrer jeg mig at den ikke vælger 2 ens billeder, de skal jo alle 5 være forskellige!?
Avatar billede cgleerup Nybegynder
01. februar 2008 - 11:16 #4
har løst det, smidt lige et svar, så er der point!
Avatar billede alexander_j Nybegynder
01. februar 2008 - 12:46 #5
Godt du kunne bruge det - det er nogen gange svært at finde ud af hvor meget man skal gå i detaljer.
Avatar billede alexander_j Nybegynder
29. marts 2008 - 12:32 #6
Hvornår mon jeg så får point?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester