02. februar 2008 - 16:09Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Dele kalender, men ikke hente email.
Jeg er i gang med at sætte en windows SBS 2003 op. Brugerne har i et par måneder brugt det hosted email og vil fortsætte med det. Brugerne skal kunne dele deres kalender i outlook vha. exchange-delen i i SBS 2003, og samtidig kunne hente email hos en extern udbyder. SBS 2003 vil altså ikke fungere som mailserver.
skal det forstås som om du ikke vil benytte pop3 connectoren i sbs, så mails bliver placeret på serveren? Så du vil have en profil, der henter via pop3 direkte fra den hostede løsning men samtidig bruger en exchange mailbox for at kunne dele kalender? Hvis ja, så lyder det godt nok som noget snask :)... hvorfor?
Fordi der ikke er en fast it-mand på stedet, som kan sørge for at tingende kører som smurt. Og samtidig vil folk kunne hente mail hjemmefra, uden at SBS er på internettet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.