15. februar 2008 - 21:23Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
Hjælp til pc formatering
Jeg har en pc jeg vil installere windows xp pro på og jeg kan få den til at boote på xp dvden også formatere den på c drevet, ntsc. men hvad endten jeg tager den hurtige eller langtsome går den efterfølgende ind og kopiere filer til drevet også genstarter den så som den skal. d
derefter vil den så boote cden op igen og starte de forrige trin forfra? :D kan ikke komme udenom det. og hvis jeg ikke trykker enter stopper den bare der?
? jeg har spørgsmål der er et år gammel uden svar. og jorn asveg ønsker dem lukket NU hva skal jeg så gøre? dem der var svar på har jeg givet væk hvis du lige kigger efter
Ok du har lukket en masse spørgsmål - klog træk. Har du bootet op på din winCD og er gået ind i konsollen "R" og skrever format C: så du installere på en ren partition? Det er lidt uklart for mig hvad du har lavet.
er glad for at se du blev mere venlig. Altså det er en windows installations cd så man vælger hvilken partiotion man vil installere på, og der har jeg så bare lavet en stor partition. også vil den automatisk formatere den hurtigt eller langsom. så har ikke været i nærheden af det du nævner :)
Brug piletasterne på tastaturet og marker NTFS, eller NTFS HURTIGT - selv benytter jeg ikke den hurtige metode, da den langsomme ikke blot sletter filerne på harddisken som den hurtige gør det, men også undersøger harddisken for evt. fejl, som den så gør opmærksom på, hvis de er der. Alt afhængigt af den nye C:\ partitions størrelse, vil det tage fra nogle minutter til op mod en halv time eller mere, for installationen at formatere den.
Installere Windows XP:
Så snart formateringen er overstået, vil installationen straks undersøge partitionen for fejl og derefter fortsætte med at kopiere filer ind, som skal bruges under installationen af Windows. Efter indkopieringen af filerne vil computeren genstarte af sig selv og først nu begynder selve installationen, hvor du undervejs skal foretage nogle få valg. Måske ser nedenstående og særligt sidste del af installationen, ikke helt ud som beskrevet her - det er alt afhængigt af, hvilken Service Pack der installeres med, hvis nogen overhovedet. Du vil dog ikke være i tvivl om, hvornår du skal gøre hvad - det er helt enkelt og ligetil.
det er her den går galt, når den genstarter påbegynder den ikke installationen men istedet starter den op somom den ville begynde helt fra scratch igen ? :(
jamen jeg kan endten trykke også starter den. ellers kan jeg vente. også bliver den bare der og når punktumerne er kørt ud fra der hvor jeg kan trykke enter kan jeg intet gøre. kan heller ikke engang komme ind i installationen når de fire punktumer er vist.
Format C: fra din installations cd gøres således, sæt din computer til at boote fra cd / dvd – boot op på din installations cd – tryk på en tast når du bliver spurgt. I første skærmbillede "Velkommen til Installation", trykker du på F10 eller tryk på ” R ” for at reparere.
Når Windows Genoprettelseskonsollen er startet, får du vist følgende meddelelse: Microsoft Windows(R) Genoprettelseskonsol
Genoprettelseskonsol indeholder funktioner til systemreparation og -genoprettelse. Skriv EXIT for at afslutte Genoprettelseskonsol, og genstart computeren.
1: C:\WINDOWS Hvis den spørger efter admin.kode og du ikke bruger nogen -> Enter
Hvilken Windows-installation vil du logge på: 1 -> Enter Skriv Format C: -> Enter
helt sikkert, prøver det lige af imorgen tidlig. hvis det er kan du jo lige smide et svar så du kan få point hvis det virker =) vender tilbage imorgen :)
Man må aldrig trykke på en tast når der genstartes, så startet det hele forfra. Kan du ikke sætte disken som slave til en anden pc, og så slette hele disken? Ellers giv hele disken en gang Killdisk, det tager lang tid, men så er den ren. http://www.helgec.dk/killdisk.html
... at bruge den nævnte "gammeldags metode" med namuelt af skulle skrive FORMAT C: burde ikke være nødvendig. Det gøres jo mere automatisk (også) under selve instalationen.
Det med KILLDISK er typisk der ligger noget NON-Microsoft formateret materiale ell. lign. på HD'en. Eller for at teste HD'en (samtidig med FULD rydning) KILLDISK er ikke en formatering men en rydning af HD'en for materiale. Selve formateringen (DOS eller NTFS) skal man igennem alligevel...
0sigaard - Du skriver jo ikke andet, end hvad jeg skriver her: 15/02-2008 22:07:27 du uddyber det bare. Og jeg synes nu nok, at karise_larry´s link er mere værd.
jeg har ikke lige været hjemme de sidste dage :) men fik det til at virke :) hvordan skal jeg angive point fordeling? skal nødig træde nogen over tærne
Jeg skal ikke have point, og så er der jo ikke mange tilbage:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.