Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
19. februar 2008 - 16:01 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Root certificat

Jeg skal bruge et anerkendt certificat til en SBS server, men jeg vil ikke give 3500 for et Verisign. Er der ikke billigere alternativer?
Det er kun for at gøre det så nemt som muligt for de brugere der skal koble sig op til Exchange fra bærbare og Smartphones, så der skal ikke postes tusindvis af kroner i det. På den anden side kan vi snart spare pengene i forhold de timer jeg skal bruge på at supportere brugere...
Avatar billede leif Seniormester
19. februar 2008 - 16:26 #1
Jeg ved ikke om http://www.digitaltcertifikat.dk/ kan klare det.

Jeg bruger det på nogle Portaler og har ikke hørt folk klage.
Avatar billede sameaim Nybegynder
20. februar 2008 - 13:02 #2
Måske kan http://cert.startcom.org/ hjælpe dig :)
Avatar billede leif Seniormester
20. februar 2008 - 13:07 #3
sameaim -> Ifølge deres egen oversigt så vil en standard IE brokke sig over certifikatet, kan du be eller afkræfte dette ?
Avatar billede sameaim Nybegynder
20. februar 2008 - 13:55 #4
Ahh ja, sorry.. Det er rigtigt, med mindre man installere root certifikatet fra StartCom, så vil den under selve certifikatet skrive at det ikke er verified.

Jeg ved dog ikke om det er det samme med http://www.startssl.com/ - men det skulle være samme firma.

Jeg har det kørende via IIS til exchange, og det virker nu egenligt fint nok :)
Avatar billede strych9 Praktikant
21. februar 2008 - 19:25 #5
RapidSSL koster vist noget med 700 dkk og er fra en godkendt root.
Avatar billede leif Seniormester
16. marts 2008 - 13:44 #6
Kommet videre ?
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
18. marts 2008 - 21:59 #7
nej, ikke endnu
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
31. marts 2009 - 10:41 #8
Det endte med et verisign certifikat, det var i længden den billigste og bedste løsning
Avatar billede strych9 Praktikant
31. marts 2009 - 19:09 #9
Verisign "den billigste og bedste løsning"? Det er vist en tilsnigelse ;)
QuickSSL fra digitaltcertifikat.dk fungerer med Windows mobile 5, 6 og 6.1, samt IE, Mozilla, Opera osv. Kost er ca 650 pr. år.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester