Avatar billede gnuggeline Nybegynder
19. februar 2008 - 20:20 Der er 1 kommentar

Winamp overtager ikke mp3-filerne fra WMP

Først: jeg har Vista, Winamp 5.52 og WMP 11 (sidstenævnte fordi l*rtet ikke kan fjernes).

Jeg ønsker at Winamp er det eneste program som associerer med samtlige lydfiler, og det gør den også indtil den kommer til mp3-filer, som jo i musikfil-genren er meget apropos. Her giver Winamp op og lader WMP overtage, om jeg så må sige. Jeg kan derfor ikke højreklikke på mine mp3-filer og vælge "enqueue in Winamp", hvilket jeg eller ynder at gøre ofte.

Jeg har været inde og tilvælge at alle filer skal associere med Winamp, og jeg har forsøgt at finde det samme i WMP for at fjerne filassociationen derfra, men det sidste lykkedes ikke.

Jeg har også været inde i registreringsdatabasen og ændre programmet som mp3-filer skal associere med, men lige lidt hjalp det.

WMP 11 er tydeligvis et program som jeg er "stuck with" i følge Microsoft, så hvad i alverden skal jeg gøre?

Og er det Winamp som er for ringe til at associere, eller WMP som associerer for stærkt?


Håber på gode svar
/Gnuggeline
Avatar billede falster Ekspert
20. februar 2008 - 14:37 #1
Jeg har selv konstellationen WMP 11 og foobar2000.

Der er ingen problemer med at alle (wma, wav, mp3, ogg, ape osv.) er associeret med foobar2000 og kan sættes i kø dér.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester