Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 11:18 Der er 19 kommentarer og
1 løsning

Custom chapter header i memoir

Jeg er i den situation, at jeg til et projekt har en god preamble sat op til memoir. Et andet gruppemedlem har imidlertid en ældre preamble uden memoir, men hvor der er en custom chapter header vi ønsker at bruge. Er det muligt at integrere den udenom memoir syntax, når \chapterstyle{-filnavn-} ikke virker?

Både preamblen og headeren kan ses på følgende link. På forhånd tak for hjælpen!

http://people.civil.aau.dk/~jenor/
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 11:21 #1
Gider du ikke lave en PDF så man kan se hvordan den ser ud.

Hvad mener du med at \chapterstyle ikke virker? I kan jo bare skrive jeres egen. Det plejer jeg da at gøre.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 11:28 #2
Den er smidt op nu og ligger under samme link.

Hvis jeg med \chapterstyle inkluderer filen, bliver den ikke vist korrekt.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 11:33 #3
Du skal ikke inkludere en fil med \chapterstyle, chapterstyle er noget som memoir alene har, så det udseende som der skal anvendes skal laves til memoir.

Hvordan skal en ikke nummeret kapiteloverskrift se ud? Disse anvendes til ToC, index, litteraturliste, samt indenfor frontmatter
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 11:37 #4
Gider du også lave et eksempel har kapitel titlen er længere end een linie.

Må chapterstylen efterfølgende publiceres (til gavn for andre)? Jeg har et dokument med en masse eksempler på chapterstyles til memoir.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 11:40 #5
Hvis ikke jeg kan flytte den med over i memoir, tror jeg bare jeg dropper memoir. Medmindre jeg selvfølgelig lige finder tid til at lave headeren i memoir syntax.

Kodestumpen nedenunder med unummerede kapiteloverskrifter bruger jeg ikke. Hele headeren er en modificeret udgave af en tidligere, hvor det åbenbart var brugt.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 11:41 #6
Tror lidt der går ged i den, hvis titlen er længere end én linie... Men prøver lige at se på det.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 11:45 #7
Det er den absolut ikke glad for, så vi skal vist holde titlerne på én linie! Selvfølgelig må den publiceres, men det har du vel ikke noget ud af så længe den ikke er memoir kompatibel?

Er dokumentet med eksempler i øvrigt et jeg må se? Jeg vil gerne bruge memoir-klassen, så hvis jeg kan overbevise gruppen om at bruge en af chapter headerne på listen er problemet løst.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 11:58 #8
Det har ikke noget at gøre med om den er memoir kompatibel. Vi laver den bare til memoir. Det er ikke særligt svært. Det kan jeg gøre efter frokost, den er ret nice.

Men for fuldstændighedens skyld find lige ud af hvordan det vil være smartest at titleier i flere linier skal se ud (dette med at man må bare holde dem på een linie holder ikke). Og hvordan skal den ikke nummerede se ud.

Bemærk forresten at man normalt ikke nummerer indledningen hvis det bare er en opsummering af indholdet.

Vi skal have fundet ud af hvordan teksten skal placere sig i forhold til tallet når der kommer mere end een linie.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 12:07 #9
Hehe, rigtig go stil at fikse den! Jeg synes nemlig også den er nice.

Jeg har ikke nogen holdninger til hvordan henholdsvis ikke-nummerede og flere-liniers kapiteltitler skal se ud. Hvis det bare teknisk kan lade sig gøre (med flere linier), så det også ser godt ud, vil det være fint!
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 12:11 #10
Jeg kigger på det i eftermiddag.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 13:00 #11
Forresten synes jeg også der er noget alt med jeres marginer på den side. De burde være omvendt i størrelse.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 13:01 #12
Og nyt afsnit bør markeres med indrykning ikke med afstand. Dette bliver især vigtigt hvor man har formler i dokumentet.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 13:09 #13
Jeres pramble er også ret rodet. Hvorfor sætter I marginerne i toppen på en nogenlunde fin måde og så senere begynder at justere længer pr håndkraft. Dette bør man holde sig fra.

Hvad er look/05gr551c?

Hvorfor giver dokumentet indtryk af at man kan inkludere jpg og eps i samme dokumnet?

Der er ikke nogen grund til at angive driver til graphicx med mindre man anvender dvipdfm(x).

Der er ikke ngoen grund til at anvende epsfig når man anvender graphicx, og da slet ikke med forskellige driverangivelser. epsfig er bare graphicx med et andet interface.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 13:42 #14
Her er min umiddelbare fortolkning

\documentclass[a4paper]{memoir}
\usepackage[latin1]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage{xcolor,ragged2e,fix-cm}
\definecolor{numbercolor}{gray}{0.7}
\newif\ifchapternonum
\makechapterstyle{jenor}{
  \renewcommand\printchaptername{}
  \renewcommand\printchapternum{}
  \renewcommand\printchapternonum{\chapternonumtrue}
  \renewcommand\chaptitlefont{\fontfamily{pbk}\fontseries{db}\fontshape{n}\fontsize{25}{35}\selectfont\raggedleft}
  \renewcommand\chapnumfont{\fontfamily{pbk}\fontseries{m}\fontshape{n}\fontsize{1in}{0in}\selectfont\color{numbercolor}}
  \renewcommand\printchaptertitle[1]{%
    \noindent
    \ifchapternonum
    \begin{tabularx}{\textwidth}{X}
    {\let\\\newline\chaptitlefont ##1\par}
    \end{tabularx}
    \par\vskip-2.5mm\hrule
    \else
    \begin{tabularx}{\textwidth}{Xl}
    {\parbox[b]{\linewidth}{\chaptitlefont ##1}} & \raisebox{-15pt}{\chapnumfont \thechapter}
    \end{tabularx}
    \par\vskip2mm\hrule
    \fi
  }
}

\usepackage{lipsum}

\chapterstyle{jenor}

\begin{document}

\setcounter{chapter}{23}

\chapter{Indledning bla bla en masse tekst}

\lipsum[2]

% dette er bare for at kunne vise med og uden nummer på samme side
\makeatletter
\m@m@Andfalse
\@makechapterhead{Indledning}
\makeatother

\end{document}
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 13:43 #15
bemærk at der burde ikke vøre blanke linier i \makechapterstyle

Sig til hvis den kan anvendes, så lægger jeg den ind i min samling.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 15:17 #16
Vi er lige midt i et møde i grupperummet. Jeg vender lige tilbage med svar på spørgsmålene og kritikken senere.

Overskriften er virkelig blevet god! Tusind tak for hjælpen og smid den endelig i samlingen.
Avatar billede aliaz Nybegynder
13. marts 2008 - 20:56 #17
Jeg har ikke arbejdet med vores ikke-memoir preamble i næsten et år, men jeg husker ikke marginerne som værende forkerte. Det var en preamble vi fik udleveret til et kursus med filen 05gr551c i stedet for report/memoir osv. Det med indrykket fremfor afstand forstår jeg ikke hvad du mener. Det med pakkerne handler vidst bare om at vi ikke overvejede hvilke vi havde brug for, men blot "overtog" den udleverede preamble.

Endnu engang tak for hjælpen, daleif! Godt stykke arbejde du har lavet! Smid et svar for pointene.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2008 - 21:47 #18
Det er typografisk tradition at man markerer et nyt afsnit ved indrykning og ikke det som Word goer som standard med en blank linie og ingen indrykning. Dette er ogsaa hvad LaTeX goer som standard. I har nogle linier indsat som fjerner dette, men det er det mange ulemper ved:

* alt for stor afstand omkring f.eks. lister og ting som er baseret paa lister (det er der ret mange ting i LaTeX der er)

* har man f.eks. fremhaevede formler i sit dokument saa kan laeseren ikke laengere nemt gennemskue hvor i teksten der er nyt afsnit.

Derfor anbefaler vi at man undlader at rode med \parindent og \parskip, desuden sparer det papir.

Det med marginerne er dette her:

\addtolength{\topmargin}{-1cm}
\addtolength{\textheight}{2cm}       
\addtolength{\textwidth}{2.0cm} 
\addtolength{\oddsidemargin}{7mm}
\addtolength{\marginparwidth}{-1cm}        
\addtolength{\evensidemargin}{-2.3cm}    

dette skal man holde nallerne fra! Anvend f.eks. memoirs indbyggede system til marginer, eller i det mindste brug geometry pakken til at saette marginer op med. Dette er noget rod, isaer hvis skabelonen arves af andre. Desuden boer aendringer af marginer altid start som noget af det foerste i dokumentet.
Avatar billede aliaz Nybegynder
15. marts 2008 - 18:28 #19
Personligt foretrækker jeg en linies luft i stedet for indryk. Jeg synes ærligt talt det er grimt og samtidig upassende for tekniske rapporter.

Som nævnt tidligere, er det ikke en preamble vi bruger mere. Vi er gået over til memoir og jeg har lige siddet og pudset den af, bl.a. med det nye kapiteludseende. Jeg er selv gald for indholdet og de forskellige custom ændringer - jeg har smidt den op på linket, hvor kritik er velkomment.

Til sidst vil jeg lige nævne, at jeg fandt nogle slides fra et foredrag om memoir, som du tidligere har afholdt. Jeg har læst dem og allerede lært meget mere om memoir (siden vi gik over til memoir-klassen har det mest været en medstuderende, der stod for vedligehold og opbygning af latex og preamble, men i dette semester er jeg igen ansvarlig). Stor ros for dem og din bog og tusind tak for al din hjælp!

Mvh
Jesper
Avatar billede Slettet bruger
15. marts 2008 - 19:13 #20
mht luft saa er det altsaa dine laesere du skal taenke paa. De maa aldrig vaere i tvivl hvornaar der er nyt afsnit. Det er kun indrykning som kan soerge for det. Uden indrykning kommer der for mange tvivls tilfaelde.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester