Avatar billede kjeldsted Novice
20. marts 2008 - 12:18 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til get_brows og php.ini

Hej Alle.

Jeg ville gerne tjekke om brugeren af hjemmesiden har JavaScript aktiveret eller ej. Til dette tænkte at jeg anvende get_brows() funktionen, men jeg kan ikke rigtig finde ud af hvordan det nu er det hænger sammen med denne funktion og browscap.ini.

Er der nogle der ved hvordan man skal sætte denne .ini fil op samt hvordan jeg får den inkluderet i min php funktion?

På forhånd tak.
Mvh. Jens Kjeldsted
Avatar billede kjeldsted Novice
21. marts 2008 - 13:49 #1
Ingen der kan hjælpe?
Avatar billede kjeldsted Novice
27. marts 2008 - 21:26 #2
Er der virkelig ingen der før har opsat en php.ini (browscap) før?

Eller er 110 point virkelig ikke nok til en smule venlighed? Er dette problemet så skriv, så skal jeg nok sætte lidt flere point af. Om det så skal være 200. Jeg vil meget gerne have løst dette problem
Avatar billede kjeldsted Novice
04. april 2008 - 17:43 #3
Hm... 14 dage uden ét svar... Dette må jeg vist klare på en anden måde...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester