Avatar billede netlazer Nybegynder
22. marts 2008 - 14:26 Der er 3 kommentarer

Hvilken pc til et foto studie??

Hey.

Vi står og skal have anskaffet os et proff foto studie til international webshop mm.

til det formål skal vi bruge en kraftig computer der kan arbejde med billeder (gerne flere af gangen) uden problemer.

Hvad skal vi gå efter? Ghz, ram ??

Gerne et link til en god en i et fornuftigt pris niveau. det behøves ikke være med skærm tastatur osv.
Avatar billede netlazer Nybegynder
22. marts 2008 - 14:40 #1
Muligvis Laptop??
Avatar billede olebole Juniormester
22. marts 2008 - 15:04 #2
<ole>

Hvis det er til foto og/eller printgrafik, er skærmen nok det aller vigtigste parameter. Derudover gælder det bare om at få så meget kraft, som overhovedet muligt. En Mac er altid anbefalelsesværdig i foto- og grafiksammenhæng  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede jens_peter Nybegynder
22. marts 2008 - 18:19 #3
I kan jo bruge næsten hvad som helst, bare der er ram nok i, så det er nok vigtigere hvad I vil sætte i den af software.

Men ville det ikke være praktisk at få det hele samlet på samme leasingaftale hos en af de store leverandører, jeg kan godt finde navnene frem, hvis det er af interesse, men ellers så spørg dog der, hvor I får det andet udstyr fra.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester