26. marts 2008 - 18:07Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Program til at importere video fra videokamera
Hej.
Jeg har købt mig et videokamera der optager på minidv bånd, og jeg ligger videoer ind fra det via firewire. men hvis jeg skal ligge videoerne ind med windows egen løsning, så ligger den hele båndet ind som een lang film. Er der ikke et program der selv kan se hvornår det er en ny film, og gemme alle filmene for sig selv?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
det program ville så lave en film for hvergang du har trykket start på kameraet, det kan ikke skelne om det er en ny film eller du blot har pauset et par sekunder, er det det du ønsker, for så ville nogle optagelser jo ligge som mange forskellige film.
Jeg ville nok selv vælge at skille tingene ad i windows programmet, efter det jeg har leget med indtil videre er det ganske let at splitte op
hmm.. Det er selvfølgelig rigtigt nok. Men det ville være fedt at have muligheden om den skal loade alt, og man så skiller det af, eller om den ligger det ned som en film for hver gang jeg har trykket "start". Er der et program der kan det?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.