04. april 2008 - 22:06Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Ændring i random image kode
Indrømmet, jeg er helt nede under begynderstadiet når det kommer til programering, så de fleste koder jeg bruger er fundet rundt omkring. Har dog et problem med at få følgende kode til helt at gøre det jeg vil.
Problemet ligger i php echo rand(1,2)vil gerne ha et par billeder mere lagt ind i systemet, men koden vil ikke godkende en ændring til F.eks php echo rand(1,2,3) Nogen gode ideer til hvad der kan være galt?
rand() tager kun to parametre. Det lavest mulige tal, og det højest mulige tal. rand(1,3) vil dermed give et tal MELLEM 1 og 3 - ikke et ud af de to muligheder :)
Nah tror bare jeg holder mig til det simple endnu. Er som sagt en novise inden for det her område, og har vist ikke alderen med mig, så skal bruge en pokkers tid på at finde ud af det mest simple. :) Men jeg skal nok komme efter det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.