06. april 2008 - 00:33Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Harddisk - Fejlfinding?
Hej, jeg er kommet til at tabe min eksterne harddisk på gulvet og ønsker derfor at tjekke, om harddisken har taget skade af dette. Hvilke muligheder har jeg andet end "error-checking", som er under properties -> tools? Og er "error-checking" omfattende nok?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Når du er i denne computer, højre klik på din extern hdd og vælg egenskaber, så under Funktioner kan du vælge Undersøg nu knappen som gennemsøger din hdd for fejl.
Jeg har en engelsk udgave af Vista, så jeg har ikke et faneblad som hedder funktioner, men jeg tror den funktion du beskriver er den samme, som "error-checking". Den virker fint nok, men jeg vil være sikker på intet er galt eftersom den skal bruges til at gemme alt fra feriebilleder til studiefiler.
Nej det er også meget fornuftigt. Men jeg ville tro den ikke fejler noget hvis den kører som den skal , og den ikke larmer . Der sidder en skive og så er der en laserarm der kører frem og tilbage som læser skiven. Hvis armen var beskadiget, så ville du ikke læse noget data ud eller ind ad den. Hvis laserarmen var skæv , så ville den nok ikek læse og også give underlige lyde. :D
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.