Avatar billede golferscaddie Nybegynder
08. april 2008 - 11:42 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Valg af printerserver

Hejsa..

Husets printer er noget af et skrummel, så jeg vil gerne have den gemt lidt væk, så den ikke står og fylder på mit lidt for lille skrivebord. Samtidig ville det være rart hvis alle husets computere kunne bruge printeren uafhængigt af hinanden.

Jeg har kikket på denne printerserver: http://www.pixmania.com/dk/dk/43742/art/netgear/mini-printer-server-ether.html#

men hvis nogen har en bedre/billiger løsning, så bare skriv løs :)

/golferen
Avatar billede ole_madsen Ekspert
08. april 2008 - 12:12 #1
Først og fremmest om Pixmania.com: http://www.trustpilot.dk/review/www.pixmania.com

Dernæst, skal du huske på, at ikke alle printservere er kompatible med alle printere. Du får derfor næppe nogen til at anbefale en specifik printserver - og slet ikke uden at vide hvilken printer det er til.

Når det så er sagt, så er der jo næsten uendelige mange forskellige printservere: http://www.edbpriser.dk/Products/Listproducts.asp?Sort=Price&Gallery=false&Page=1&ID=66&Parent=4&Lastdays=&Soegeord=&Producent=0&Line=&Model=&Accessory=&AccessoryTo=&Review=&Max=&Rating=0&Type=&Value=&Bundle=&chkSoegSaetning=&CompareList=&Equal140=&Equal543=&Equal133=&Direction135=2&Sorted135=&Equal643=&x=27&y=6

Har du en printer der ikke har problemer med at blive sat på printserver, er det bare at vælge den du bedst kan li´...
Avatar billede golferscaddie Nybegynder
09. april 2008 - 10:06 #2
Det er selvfølgelig rigtigt at i skal vide hvilken printer det er, men det gik lidt hurtigt igår :)

Printeren er en Canon Pixma MP600

Så hvis nogen har specielt gode eller dårlige erfaringer med diverse printerservere i forbindelse med denne printer vil jeg gerne høre herom..

/golferen

PS: Har hørt om Pixmania's dårlige ry, men havde ikke lige set i farten at det var deres side jeg havde forvildet mig ind på. Har dog selv handlet ved dem en enkelt gang uden problemer, men deres dårlige omtale gør selvfølgelig at jeg ikke tager chancen med dem igen.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
09. april 2008 - 10:54 #3
Jeg har desværre ingen erfaringer med modellen, så ingen anbefaling herfra...
Jeg plejer dog at sige, at man ikke går helt galt i byen med en printserver fra producenten selv.

Hovedsagen er, at printserveren har den rette port (parallel/usb), og at man ikke forventer at få evt. Scannerdel til at virke (igen - jeg ved ikke om der er scanner i modellen :-)
Avatar billede golferscaddie Nybegynder
09. april 2008 - 12:10 #4
Søgte lidt rundt på  diverse fora, og har lavet min bestilling på følgende model:

http://printersalg.computersalg.dk/produkt.html?varenummer=145783&SamleMenuID=&gruppe=5037&Extended=&SiteID=4&Show_description=0&serie=&producent=OvisLink

Efter hvad jeg har læst andre steder skulle den kunne klare både print og scan, og hvis ikke må jeg nøjes med printdelen (det er alligevel meget begrænset hvor tit jeg bruger scanneren).

Producenten anbefaler en SILEX C-6700WG, men den er ikke til at finde nogen steder, så man må jo nøjes :(

/golferen
Avatar billede golferscaddie Nybegynder
09. april 2008 - 12:11 #5
Har som sagt bestilt, så lukker
Avatar billede ole_madsen Ekspert
09. april 2008 - 16:44 #6
Den er så også markant forskellig fra den du fandt i første omgang. Den var jo til fast kabling og parallelport...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester