Avatar billede testing Nybegynder
22. april 2008 - 11:43 Der er 3 kommentarer

Beregning af CPU allokering

Hvordan beregner man hvor meget en processor kan allokere hvis man ved hvormange ben der er på hver side?
Avatar billede bauerdata Nybegynder
22. april 2008 - 13:31 #1
Ha ha
Avatar billede Slettet bruger
22. april 2008 - 13:37 #2
*fnis* den var sku sjovt formuleret :-)
hvis det er databussen du tænker på, så er det de binære talsystem 1 2 4 8 16 osv.
Avatar billede mrrius Nybegynder
22. april 2008 - 15:20 #3
er det båndbredten til ram du mener? det er ikke kun antallet af ben, som bestemmer det, det er også hastigheden, og om cpu, først skal ud og snakke med en ram controler, for at kommunikere med ram, eller om den er indbygget i cpu'en.
( det, er f.eks pga ram controleren sidder indbygget i cpu, at amd cpu'er nogenlunde kan følge med intel cpu'er )
man kunne også forstille sig at cpu'en regner med pakkede data's ( det er der f.eks nogle grafikkort der gør )
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester