23. april 2008 - 10:45Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Medlem af domæne
Hej Eksperter,
Jeg har 2 servere - en Exchange 2007 og en Web/Fil. Begge kører Win2003 og er placeret in-house på vores lokale netværk.
Jeg vil nu gerne installere Microsoft CRM 4 på vores webserver, men jeg får en fejl om, at den ikke har AD eller DC. Det er også korrekt - kun Exchangeserveren har det.
Mit spørgsmål går på, om jeg kan koble webserveren til Exchangeserverens DC/AD blot ved at skrive Exchangeserverens domænenavn i "Member of domain"?
Og hvis ja - vil det mon virke?
Jeg vil da også gerne lige høre lidt om, om det kan have nogle konsekvenser på webserveren i forhold til, hvordan den virker i dag.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Det har desværre ikke rigtig løst mit problem. Installationen af Microsoft CRM beder mig vælge en gruppe, som skal have adgang til systemt. Men jeg kan ikke "browse" de grupper og brugere som er oprettet under domænet.
Har du noget forslag til hvorfor? Er der noget, jeg ikke har sat op?
Du smider selvfølgelig bare et svar, så du kan få dine points for det oprindelige spørgsmål. Jeg opretter selvfølgelig også gerne et nyt, hvis du kan svare på ovenstående.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.