Avatar billede f2f4 Novice
15. juli 2008 - 10:13 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Karaktergivning af mp3 filer

Hvor gemmes dette?

I diverse programmer kan man give musiknumre fra 1 til 5 stjerner. Nogle gange ændre mp3 filens dato sig, andre gange ikke ... hvorfor!? Gemmes karakteren i filen? Hvad hvis man er 2 der deler samme musik katalog og giver forskellig karakter?

Mange spørgsmål vedr. dette, tak for - bare nogle - svar! ;-)

/Morten
Avatar billede Beach Mester
16. juli 2008 - 00:20 #1
Først skal du forstå at man i eks. mp3 filer kan gemme div. (fil)informationer i det der heder ID3 tag.
De fleste bruger i dag ID3v2 som er den nyeste standart.

Et ID3 tag er nogle metadata som gemmes inde i selve filen. Metadata kan bla. bære kunstner, tracknavn, raitings mm.

De fleste players tilføjer blot informationerne (taget) til dine filer uden ellers at ændre i attributterne (dato / tid) på selve filen, men der skal sikkert nok være nogle "amatør" -programmer der ikke har fundet ud af at bibeholde disse når man går ind og ændre i taget, men gemmer filen som en ny fil med dags dato mm.

Grunden til at jeg vil kalde det ammatørprogrammer er jo fordi det for det første ikke er nødvendigt at ændre i attrib og for det andet fordi det kan være noget af en udfordring at holde styr på sine file hvis de bliver ændret på netop dette felt.

Nogle players / programmer til at rippe (kopiere musiken fra CD til Mp3) bruger det noget ældre ID3v1 hvor informationerne står i slutningen af filens data, mens ID3v2 ligger disse i starten. Fidusen ved at ligge det i starten af filen er, at man bla. så også har mulighed for at streame filen over netværk (hente filen løbende mens den spilles).

Du kan jo prøve at editere en lille mp3 fil i notepad og så se de omtalte metadata i starten af filen. Har selv lige kopieret lidt fra det track jeg hører nu----->

ID3    ZTIT2  #  Thunderstruck (Live Album Version)TALB  4  DC / AC/DC  Live (2 CD Collector's Edition) / CD 1TPE1    ACTCON    MetalTYER    2003TRCK    1/12TSSE  F  Audiograbber 1.83.01, LAME dll 3.98, 320 Kbit/s, Stereo, High quality                                                                                                    ÿúà6½ ð  i   
    ¤      4€  LAME3.98

<------

Håber det giver mening, ellers er der en fino gennemgang af ID3 tags op Wikipedia--->
http://en.wikipedia.org/wiki/ID3

//Beach
Avatar billede f2f4 Novice
16. juli 2008 - 08:20 #2
:Beach
Mange tak for super svar. Det 'sjove' er så at det du kalder ammatørprogrammer i så fald er Windows Meadia Player.
Giv et svar så du kan få point.
/Morten
Avatar billede Beach Mester
16. juli 2008 - 13:20 #3
Ja, det er sgu lidt uhyggeligt at Bill Babes folk ikke engang kan finde ud af det ikk?
Det har lidt at gøre med at Microsoft går 110% ind for wma formatet og kun af nød tillader mp3 (som jo ikke er deres opfindelse) i deres programmer. Det er vel det man kan kalde en temlig konservativ holdning:-)))

//Beach
Avatar billede f2f4 Novice
16. juli 2008 - 19:52 #4
Enig ;-) og igen tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester