Avatar billede filia Juniormester
19. juli 2008 - 17:07 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Transparent grayscale-billede?

Hvordan kan jeg gøre et gråtone-billede transparent, sådan at alt 'det hvide' forsvinder og gråtonerne i øvrigt gradueres ud med transparens?
Billedet skal ende med at trykkes i sort/gråtone, hvor det er lagt ovenpå et andet billede, som er i pantonefarve.

Publikatonen er to-farvet (sort + 1), og jeg har fået skilt billedet ad. Jeg mangler bare transparensen, så jeg kan se, hvad jeg laver...

Jeg gætter på, det er noget med masker, men dem er jeg ikke ferm til.
Så gode råd søges!
:-)
Filia
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 17:50 #1
gem den som psd fil og lad trykkeriet klare resten
Avatar billede filia Juniormester
19. juli 2008 - 18:30 #2
Det er et farvebillede, som jeg deler op i sort + farve. Det kan falde ud på flere måder, når jeg lægger dem sammen og behandler dem hver for sig. Det er med andre ord ikke et transparent billede ovenpå en farvet flade, hvis det er det, du tror/mener.
Jeg har brug for at lave transparente gråtone-billeder. Kan du det?
/:-)
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 18:54 #3
Skal den tranperante gråtone billede ligge oven på et farve billede?
Man kan godt lave et gråtone/greyscale billede tranperent
Avatar billede filia Juniormester
19. juli 2008 - 19:05 #4
Ja & Hvordan?

:-)
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 19:29 #5
Dit gråtone bilede
dobbeltklik på laget background og klik ok til omdøbningen af laget
vælg din værktøj Magic Wand og vælg det hvide som skal være gennemsigtig og slet det
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 19:31 #6
kopierer derefter dit gråtone billede ind på dit faver billede og sørg for at gråtone billedet ligger øveeller hvad du syntes er passende til dit billederst
ret opaciteten til fx 75%
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 19:38 #7
eller hvad der nu passer bedst til dit billede
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 19:40 #8
hovsa, prøver lige igen

kopierer derefter dit gråtone billede ind på dit faver billede og sørg for at gråtone billedet ligger øverst

ret opaciteten til fx 75% eller hvad der nu passer bedst til dit billede
Avatar billede filia Juniormester
19. juli 2008 - 19:59 #9
Det er desværre ikke en opgave for tryllestaven, som bare vil 'klippe' det hvide væk indtil en vis grænse. Det her drejer sig om, at gråskalaen udtones i transparens, fuldstændig ligesom på hvid baggrund, bare uden det hvide. Hver pixel får (vel) i princippet en opacitet i sort fra 0-100. At klippe skaber ikke den udtonede overgang til baggrunden, som billedet skal have, og som gråtone-billedet allerede har til den hvide. Jeg er ret sikker på, at det kan lade sig gøre, ved bare ikke hvordan. Tror mest, det er noget med en maske, måske gradient mask - det er jeg stødt på et sted, men syntes ikke lige - - men måske alligevel.
:-)
Avatar billede macintosse Nybegynder
19. juli 2008 - 21:35 #10
ok, fortæl hvad løsninen bliver ;-)
Avatar billede filia Juniormester
19. juli 2008 - 22:22 #11
...kommer her....:
1. Med et eliminate white-plugin, der kan hentes gratis her:
http://www.edesign.com/filters/
Vejledning følger med i Read me-tekst i zip-filen.

2. Alternativt bud:
This is an easy method that doesn't damaging the original image in any way

1. Change the mode to greyscale (make sure the layer is not a background layer because background layers have no alpha channel)
2. On the channels tab ctrl click on the grey channel
3. Return to the layers tab, invert the selection, click the add layer mask button

Alternate:
3. Add a new layer filled with black, invert the selection, and click the add layer mask

Always remember that no method that involves transparency can exist on a background layer.


Begge dele fra: http://www.retouchpro.com/forums/archive/t-8886.html

Jeg har prøvet begge, men har valgt plug-in´et, som fungerer præcis, som det skal: Udtoner gråskalen/ændrer hvid til transparent i hver pixel.
:-)
Filia
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester