Avatar billede birkb Nybegynder
07. september 2008 - 13:08 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Råd om opgradering kan betale sig.

Hej

Jeg har en ældre computer:
Amd Athlon XP 2,2GHz
1GB DDR Ram PC3200 (200MHz)
Geforce 4 TI4200 4xAGP, 128MB
Bundkortet er et NF7-S fra Abit.

Jeg kunne godt tænke mig at køre lidt nyere spil, så overvejer at opgradere lidt med:
Geforce 7600 GT 8xAGP (kan købes ret billigt, og understøtter stadig AGP)
2GB DDR Ram PC3200 (400MHz), (fjerner de gamle ram)

Opgraderingen kan jeg lave for ca. 1100kr, så der er jo lidt at spare i forhold til at skulle købe helt nyt.

Vil det kunne betale sig? Vil jeg fx kunne komme til at køre spil som Lost Planet eller Crysis? :)

Vh Birk
Avatar billede Jensen DK Novice
07. september 2008 - 13:57 #1
Hvis din strømforsyning er på 250 til 300W så kan det godt betale sig, din CPU er lige ved at være i underkanten, om den kan spille det spil du skriver om ved jeg ikke, men jeg har en med et 7600gs kort 3GB ram og jeg kan køre med raser biler uden problemer.
Avatar billede c-holst Novice
07. september 2008 - 14:38 #2
hvilke ramblokke har du nu. Jeg mener det er samme type du er ved at sætte i. som sidder i. kun mængden vokser. Alt efter hvor mange blokke og hvor mange ram du maksimalt kan køre med, kan du måske spare lidt der

graikkortet var et fremragende kort til spil fra den tid. I dag mangler kortet flere teknologier som du får i det nye kort. fx directx med flere

Især grafikkortet med også ramblokkene kan du nemt skippe afsted på fx qxl. så budgettet bliver lidt bedre.

vil til gengæld sige, at på nær din cpu, som evt kan opgraderes, så er der ikke flere muligheder med den maskine. Tror ikke du kommer op på mere end en xp2,6-3,0 hvis du kan finde nogen

http://www.abit.com.tw/page/uk/motherboard/motherboard_detail.php?DEFTITLE=Y&fMTYPE=Socket%20A&pMODEL_NAME=NF7-S
Avatar billede Jensen DK Novice
07. september 2008 - 15:08 #3
Du kommer ikke meget højere op end 7600GT i AGP, med mindre du køber et ATI 3850 som er meget bedre end Nvidia kortet, men så er der lige om der er strøm nok.
http://www.pixmania.com/dk/dk/782781/art/sapphire-technology/radeon-hd-3850-512-mb-gdd.html
Avatar billede fluse Nybegynder
07. september 2008 - 18:53 #4
Jeg vil ærlig talt ikke mene at det er værd at poste penge i det system. Specielt ikke hvis målet er at skulle kunne trække TOP TOP end spil som Crysis...

Lag mig sige det sådan her... Jeg sidder ved en Core 2 duo E6600, med 4gb ram og et Geforce 8800GTS, og jeg kan køre Crysis på medium, med tålelige FPS, og hvor den kun hakker af og til.

Selv med opgraderingerne du fårslår vil i bedste fald kunne køre Crysis med alt på minimum og dårlig til middel FPS.

Dermed også sagt at den "måske" godt ville kunne komme til at køre det, men det er en stagget frist, og der vil ikke gå ret lang tid før der kommer et spil som du ikke kan køre igen.

Fluse
Avatar billede c-holst Novice
07. september 2008 - 20:15 #5
Jeg må også indrømme at jeg er lidt splittet.

teknologien i dit bundkort er fra omtrent 2002 og ingen af delene i maskinen har yderligere potentiale end de ting som er skitseret i de forskellige indlæg.

på den anden side, har jeg slev en maskine meget lig din. Den har tjent mig godt i 6 år og er løbende blevet udvidet, primært med brugte dele. Jeg kunne også komme i tanke om at bygge lidt på den endnu, med fx et billigt grafikkort mere ram eller en større cpu. Personligt ville jeg så tjekke brugtmarmedet af, før evt nykøb.

på den tredie side, kunne man jo beholde alle dele pånær, bundkort, grafikkort ram og cpu og så finde et passende udstyr og smide i. Dette skal så være med en rimelig ny teknologi så der fremover er muligheder for at udvide.

har du tjekket hvad dit samlede budget ville løbe op i set i forholdt nogle af de andre muligheder. så kan vi jo lege lidt med talene
Avatar billede birkb Nybegynder
07. september 2008 - 23:43 #6
Tak for kommentarene!
Jeg er faktisk meget glad for mit grafikkort. Men ja, problemet er at det ikke understøtter de nye teknologier.
Jeg har ikke kikket så meget på QXL før, men kan se jeg kan få et Geforce 6600GT for ca 200kr. Det jo helt fint. Tror jeg køber mig sådan et for at få lidt af de nyere teknologier på grafikkortet, og så sparer jeg lidt op til en større omgang senere, hvor det både bliver bundkort, grafikkort, ram og cpu.
Avatar billede birkb Nybegynder
07. september 2008 - 23:44 #7
Så jeg klarer mig med de lidt ældre spil et stykke tid endnu. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

KMD A/S

Projektleder