Avatar billede sth Novice
14. september 2008 - 18:36 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til foldeud funktion

Hej jeg har brug for hjælp igen

jeg har dette det virker fint:

<a href="java script:animatedcollapse.toggle('<%=vmi_ordid%>')"><img src="../images/info_knap_b.jpg"  border="0" /></a>
(dette stammer fra spørgsmål http://www.eksperten.dk/spm/842184)

men nu har jeg brug for at anvende samme folde-ud funktion som denne men med en kanp, og dette virker ikke hvad gør jeg forkert ?

<input type="button" value="Vare info" style=";"id="lilleknap"             onClick="java script:animatedcollapse.toggle('<%=vmi_ordid%>')'">
Avatar billede w13 Novice
14. september 2008 - 19:07 #1
Du bruger ' og " lidt forkert. Og der skal ikke stå "java script:" i en onclick, kun en href.

<input type="button" value="Vare info" id="lilleknap" onclick="animatedcollapse.toggle('<%=vmi_ordid%>')">

Og derudover skriver du onClick, hvilket bør være onclick, dvs. med små bogstaver. Og du bør heller ikke have en style=";".

Ovenstående burde virke.
Avatar billede sth Novice
14. september 2008 - 19:13 #2
Hvor har du ret :-) det virker  tak for det
Avatar billede w13 Novice
14. september 2008 - 19:14 #3
Tak for point! :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester