Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 19:43 Der er 38 kommentarer

hvordan kan man lave et log in på sin hjemmeside

hej alle :)

jeg har fundet denne kode:
<form action="C:\Documents and Settings\Administrator\Skrivebord\Hjemmeside\gummel.html" method="post">
    <p>ENTER USER NAME :</p>
    <input type="text" name="text2">
    <p>ENTER PASSWORD :</p>
    <input type="password" name="text1">
    <input type="button" value="Check In" name="Submit" onclick=java script:validate(text2.value,"test",text1.value,"test") >
</form>

<script language = "javascript">
function validate(text1,text2,text3,text4) {
    if (text1==text2 && text3==text4)
        load('affiliate_expert.asp');
    else
    {
        alert('Login incorrect..');
    }
}


function load(url) {
    location.href=url;
}
</script>


men den virker ikk nogle der ved hvorfor den ikek dur. Og hvordan jeg kan få den til at du ?
Avatar billede jokkejensen Novice
12. oktober 2008 - 19:45 #1
Du kan ikke bruge javascript, det kan enhver aflæse ved at kigge i dokumentet.

Vh.
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 19:51 #2
how ?
Avatar billede keysersoze Ekspert
12. oktober 2008 - 19:54 #3
højreklik -> vis kilde

javascript loades hos klienten og kan dermed altid aflæses - eneste sikre metode er at benytte en serverside-teknologi som fx asp, php eller .net

skal det endelig være js er der et eksempel her; http://activedeveloper.dk/articles/265/
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:01 #4
kan jeg få dig til at sige det på en ikke så it måde hehe xD
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 20:16 #5
Hvis du laver en logind med JavaScript kan alle se koden til den og det betyder 0% sikkerhed. =)
Avatar billede olebole Juniormester
12. oktober 2008 - 20:19 #6
<ole>

- og da du alligevel bruger ASP, skriver du bare din login kode på serveren. Al sikkerhed hører hjemme på serveren  =)

/mvh
</bole>
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:42 #7
hvis man har lavet et html dokument skal man så skrive et eller andet <javasript> før man kan bruge en javascript kode eller ?
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:43 #8
altså jeg har brugt det link en sendte men kan ikke få den til at åbne mit dokument som den linker til

http://activedeveloper.dk/articles/265/
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 20:54 #9
Ja, f.eks. kan man skrive JavaScript imellem:

<script type="text/javascript">

og:

</script>

Men som Ole siger: hvorfor bruger du ikke bare ASP til at lave en rigtig login i stedet for den der? Den kan ikke bruges til meget.
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 20:55 #10
Og denne sti:

C:\Documents and Settings\Administrator\Skrivebord\Hjemmeside\gummel.html

vil nok ikke fungere for andre end dig. :)
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:55 #11
fordi aner ikk hvordan man gør xD
:'(
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 20:57 #12
Ok, men så bør du nok læse en ASP-tutorial. =) Så burde du være i stand til det. Og så har du lært ASP - det er da en super god ting.
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:57 #13
kan du linke en ASP-tutorial ?
Avatar billede Slettet bruger
12. oktober 2008 - 20:59 #14
http://www.html.dk/tutorials/asp/lektion12.asp

Her er en gennemgang af en metode til et ASP-baseret login-system.

  // Steeven
Avatar billede gummel Nybegynder
12. oktober 2008 - 20:59 #15
FUNDEt xD
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 20:59 #16
Tjaeh, engelsk eller dansk?

Der er ca. 500.000 her: http://www.google.com/search?q=asp+tutorial
Avatar billede w13 Novice
12. oktober 2008 - 21:00 #17
:)
Avatar billede Slettet bruger
12. oktober 2008 - 21:01 #18
Men du bør nok gennemgå ASP-tutorialen fra grunden:

http://www.html.dk/tutorials/asp/

Læs dig gennem alle lektioner, og du har et rigtig godt grundliggende overblik over, hvad ASP er, og hvor meget det kan bruges til.

  // Steeven
Avatar billede roenving Novice
13. oktober 2008 - 16:09 #19
Nu har jeg aldrig kigget på html.dks asp-tut eller andet asp-stof, men sporene fra de andre sider, jeg har set på det site skræmmer i alvorlig grad, da jeg aldrig har set en side (hrm, jo, der var vist een, som ikke var håbløs !-), som ikke var alvorlig præget af fejl, udeladelser og/eller misforståelser !o]
Avatar billede Slettet bruger
17. oktober 2008 - 13:14 #20
Hmm, det kan godt være.

Men jeg har hele mit grundlag for brug af ASP fra den tutorial, og jeg er godt tilfreds :) Man bliver hverken prof. eller i stand til store projekter, men den grundlæggende basisviden om ASP er glimrende i den tutorial. Så arbejder man sig videre derfra.

Jeg har ikke læst andre ASP-tutorials end den, og det har lykkedes mig at lave et komplet website ud fra ASP.

Med hensyn til selve spørgsmålet om et loginsystem, så må jeg altså sige, at dette: http://www.html.dk/tutorials/asp/lektion12.asp er simpelt men glimrende og virker upåklageligt.

  // Steeven
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 13:23 #21
Jeg må nok også give Steeven ret, selvom jeg også kan følge Roenving og de andre, der ofte påpeger fejlene på HTML.dk.

Jeg lærte selv (i tidernes morgen) HTML, CSS og ASP på HTML.dk - det er (desværre?) den absolut mest pædagogiske, danske tutorial-side, jeg er stødt på, når man endnu ikke er inde i kodning.

Så har jeg bare efterfølgende måtte revidere de ting, der var misforståede eller mangelfulde. =)
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 14:14 #22
Jeg kan ikke udtale mig om deres ASP-tuts, som jeg ikke har tjekket. De andre burde efter min mening pilles ned. At de er pædagogiske - og man dermed kan forvente, at det lykkes at lære folk indholdet - er blot en skærpende omstændighed.

Hvis ikke folk lærte, hvad der står, ville jeg såmænd være ligeglad, men problemet er netop, at folk lærer alle misforståelserne og fejlene - og fejlagtigt tror, det er webkodning, de har lært.

Der er ingen undskyldning for, hvis en kørelærer lærer sine elever, de skal køre over for rødt, køre i venstre side og ræse over hajtænder. Den slags kørelærere bør tages ud af cirkulation - og under ingen omstændigheder kan der advares nok mod dem. Ligeså med html.dk og w3schools.com!

Just my two cents  =)
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 14:19 #23
Ja. Det kunne derfor være godt med en ligeså pædagogisk, dansk tutorial, der ikke havde de fejl og mangler, som man kunne henvise nye webkodere til. =)
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 14:21 #24
Don't tell us ... show us!  ;D
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 14:22 #25
Hehe, sad lige og legede med tanken. =P
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 14:31 #26
... jaja, bare du ikke leger med dig selv!
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. oktober 2008 - 14:33 #27
jeg er både enig og uenig - med alle... :)

Jeg henviser stort set altid til både w3schools.com og html.dk for de er blandt de meget få sider der formår at skrive til folk uden den store tekniske indsigt.

Problemet i det er at kvaliteten af det egentlig indhold bare ikke er god nok - jeg har tidligere haft skrevet til html.dk ang nogle rettelser, og alt jeg fik tilbage var et næsvist svar.

Jeg ville utrolig gerne henvise til nogle andre sider men de findes bare ikke - enten er det skrevne forkert, artiklerne er unødigt tekniske hvilket gør dem utilgængelige for mange, løsningen mangler efter kritik af det gennemgåede punkt eller lignende og tilbage er valgmuligheden mellem at undlade at give hjælp eller give fejlbehæftet hjælp...

hvis dog så bare folkene bag html.dk gad høre på den kritik der er imod dem fremfor bare at sidde tilbage og skumme fløden, endda nu også med et site på engelsk med oversættelser af deres fejlbefængte ting...
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 14:40 #28
Tak, Keysersoze, du formåede at formulere præcis det, jeg ikke kunne. =)
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 14:41 #29
Jeg har præcis de samme erfaringer med padderne på html.dk - men de har tydeligvis mere travlt med at styrke selvværdet ved at udgive noget, end at gøre andre gavn ved at udgive noget seriøst og troværdigt  :o|

Sålænge, der ikke er bedre sider at henvise til, er der i min verden ikke nogen sider at henvise til - men det kan der naturligvis være forskellige meninger om  =)
Avatar billede keysersoze Ekspert
17. oktober 2008 - 14:55 #30
lad os lave xhtml.dk - den er jeg sikker på olebole vil kunne bidrage en masse til ;)
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 14:57 #31
Hvorfor reserverer folk gode domæner uden at bruge dem? :)
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 14:58 #32
Men ejeren kan sikkert lokkes / trues til at sælge den til os, hvis det skulle komme til det. =)
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 23:00 #33
dengodekode.dk er på vej i nyt design og med masser af nye features. Det allervigtigste er dog et mini-CMS, der gør det langt lettere/hurtigere at skrive nye artikler. Så skal der nok komme mange af dem  ;o)
Avatar billede olebole Juniormester
17. oktober 2008 - 23:01 #34
... og jeg skal nok tænke på stof til newbies, også  ;o)
Avatar billede w13 Novice
17. oktober 2008 - 23:27 #35
Lyder lækkert. =)
Avatar billede roenving Novice
18. oktober 2008 - 09:35 #36
Rigtig god ide !-)

-- og så skulle du måske uddelegere noget af det, så du på en relativ hurtig måde kunne få den gjort rimelig omfattende !o]
Avatar billede keysersoze Ekspert
04. november 2008 - 09:52 #37
mon vi efter denne diskution ikke også snart skulle have lukket dette spm.
Avatar billede Slettet bruger
03. juli 2010 - 19:58 #38
Kan vi få lukket dette spørgsmål nu...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester