konvertering af analog til digital signal
Hej..Jeg er lidt i tvivl om spørgsmålet er lagt i den rigtige kategori men jeg håber at det går.
Jeg vil til at digitalisere mine gammel VHS og hjemmevideobånd og har i den forbindelse købt en analog/digtial konverter til USB.
Der er fire indgange på converteren s-video, video (gul, to poler), audio (rød og hvid, to poler).
Jeg har ingen problemer med at tilslutte mit gamle videokamera til konverteren da der er tre udgange som stemmer overens med indgangene på converteren.
Problemet er når jeg vil sende signalet fra min gamle VHS videoafspiller til converteren. Jeg kan bare ikke hive noget signal ud af videosafpilleren. Jeg benytter en scart udgang (videoafspiller)og et kabel med scartstik i den ene ende og de tre tidligere beskrevne stik i den anden ende. Det er som om signalet ikke kan løbe fra scart til de tre stik. Omvendt virket kablet fint så jeg kan godt tilslutte mit videokamera til TV's scartindgang.
Skal jeg bruge et anden kabel eller hvordan kan jeg løse problemet??