Avatar billede peterjohn Nybegynder
13. november 2008 - 19:21 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Bundkort opdatering

Hej! Jeg har et spørgsmål angående bundkort. Her for nyligt købte jeg: ip35 pro xe, bundkort fra abit. Og fik at vide at jeg skulle opdatere Bios'en. Jeg var inde og hente den sidste nye opdatering til bundkortet fra abit's hjemmeside. Efter jeg downloadede opdateringen, gik jeg ind i flash menu'en og opdaterede den, efter opdateringen skulle jeg så genstarte min pc, pc'en slukkede og tændte op, men skærmen var sort og der skete ingenting selvom pc'en var tændt. Men efter jeg afbrød strømmen kunne den så uden problemer tænde op, og har gjort det indtil videre.
Men problemet er at om jeg har gjort noget forkert og aner ikke hvad, for jeg er nybegynder med pc.
Jeg kontaktede så forhandleren og fik at vide at jeg aldrig må opdatere bundkortet da den er ny, og jeg kom i tvivl, for først siger forhandleren at jeg skulle opdatere bundkortet og den ene dag siger de at jeg aldrig må gøre det.
Håber på en løsning?
Avatar billede matcho Nybegynder
13. november 2008 - 21:09 #1
Har du været i bios og sætte hd til første boot.
Avatar billede peterjohn Nybegynder
13. november 2008 - 21:44 #2
ja det havde jeg. Men jeg var osse inde og nulstille CMOS flere gange og kom i tvivl med om jeg skulle fjerne CMOS backup batteri'et inden jeg nulstillede CMOS. Jeg har ikke fjernet CMOS backup batteri'et endnu, men burde jeg gøre det?
Avatar billede matcho Nybegynder
14. november 2008 - 02:18 #3
Hvis det andet ikke hjalp så prøv og tage batteriet ud i 5min.
Avatar billede peterjohn Nybegynder
14. november 2008 - 11:57 #4
Jeg står og er lidt forvirret angående manual'en. Der fulgte en manual med bundkortet, og jeg var inde på abit hjemmesiden og læste manualen. Og der blev jeg forvirret, for der stod at efter jeg opdaterede bundkortet skulle jeg nulstille CMOS derefter. Skal jeg det?
Men lige en ting til: Nu hvor jeg har en driver der fulgte med bundkortet, har jeg hentet opdatering fra nettet og opdateret min bundkort via Flash menu'en som jeg installerede fra driveren. Er det godt nok? For jeg prøvede at lave en diskette (som beskrevet i manualen) og boote op og opdatere via den, men jeg fik en fejl meddelelse, valgte så at bruge Flash menu'en til at opdatere
Avatar billede matcho Nybegynder
14. november 2008 - 12:30 #5
Jeg har aldrig nulstillet bios efter opdate,men du skal ind i bios og sætte boot rækkefølgen for efter update er den sat til standard:floppy>cdrom>hd.
Men de sfterhånden mange gange jeg har opdate bios har jeg da altid fået besked om at det var lykkedes og så blev genstartetkan ikke lige huske om der har været nogle hvor jeg selv skulle.
(men jeg har flere gange opdateret bios på Abit bundkort direkte fra deres hjemmeside,for to md. siden et P35-E uden problemer.)
Avatar billede peterjohn Nybegynder
14. november 2008 - 12:57 #6
Ja boot rækkefølgen er sat til standard.
før jeg fik Abit ip35 pro xe. Havde jeg Abit ip35p bundkort og Intel core2 Quad Q6600 processor, kort efter jeg opdaterede bundkortet via Flash menu gik der ikke lang tid bundkortet Abit ip35p brændte sammen, og det er ikke længe siden jeg købte Abit ip35 pro xe og frygter at det sker det samme.
Nu hvor jeg har Abit uGuru EQ, kan jeg se at System Status viser at alting viser OK. System status: OK, kan jeg stole på det og er det i orden?
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. november 2008 - 13:04 #7
Det er normalt af man, efter en opdatering af BIOS, ved første boot går ind i BIOs og loader default values eller factory defaults, saver og exiter til reboot.

Det forhandleren siger er noget vås.

Nu er det vel ikke således at du har en USB stick i en USB port ?
Visse bundkort er sat i BIOS således at de altid booter på USB stick, hvis de er tilstede. Det kan selvfølgelig deaktiveres i BIOS, men er USB sticken ikke bootbar, så vil maskinen ikke starte, så ud med alt USB, og se om den vil starte.
Avatar billede peterjohn Nybegynder
14. november 2008 - 14:02 #8
Ok. Men skader det hvis jeg har opdatere bundkortet for mange gange?
Avatar billede peterjohn Nybegynder
14. november 2008 - 15:17 #9
Jeg downloadede opdatering og opdaterede via Flash menu, genstartede og der kom ikke noget frem, skærmen var sort, jeg ventede i 30 sek, og afbrød strømmen og ventede i over 1 minut for at tænde pc'en, og da fik jeg en meddelelse "Update succes" Nu tror jeg at det lykkedes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester