Det hjælper altsammen - jeg fandt dit bundkort her:
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1670Ramsoklerne er de lange violette sokler over og til højre for AGP8X porten.
Der skulle gerne sidde et ramkort i den ene, så er det et 512 mb modul eller hvis der er et i hver så er det 256 mb moduler. Du skriver at det er et 512mb DDR-RAM 333MHz, så den ene violette sokkel skal være tom.
Du kan købe rammoduler hos et hav af forhandlere i forretninger eller på nettet.
Du skal bruge PC2700 RAM som er 333 MHz ram. Du kan få ram i 128, 256, 512, 1024MB (1 GB)osv.
Køb det du føler du har behov for og som dit bundkort (krasgrøn printplade) kan håndtere - i dette tilfælde 2 GB ialt, altså 1 GB i hver RAM sokkel.
Du finder en manual her:
http://europe.giga-byte.com/FileList/Manual/motherboard_manual_7vm400m(f)_e.pdf hvor du på s. 14 kan se hvordan du installerer Ram moduler. Det er ganske let. Manualen kræver dog at du har Acrobat Reader på din pc, programmet hentes hos Adobe.com.
Håber vi er i mål nu! ;-)