Avatar billede malthelol Nybegynder
26. december 2008 - 00:21 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

virus på min computer skal fjernes hjelp

hejsa

jeg har fået en virus på min computer virusen hedder trojan og har det virus program der hedder avast! Antivirus det skulle  starte og fjerne virus af sig selv og det gør det ikke virusen den kommer op hver gang jeg opner min computer hvordan kan jeg fjerne den???
Avatar billede osarus Nybegynder
26. december 2008 - 01:45 #1
Hvorfor en slags Trojan er det du har fået?
hva navn har den?
Avatar billede Jensen DK Novice
26. december 2008 - 07:28 #2
Hent og installér CCleaner http://www.ccleaner.com/  og en manual her. http://www.spywarefri.dk/manualer/ccleaner-manual.htm
Under installationen får du tilbudt [Yahoo Toolbar]. Du kan sige ja eller *NEJ* til den, det er en værktøjs linie som du sikkert  ikke har brug for.
Lad programmer foretage en oprydning i rens og registrer, og lad den slette det den finder.


Hent Malwarebytes Anti-Malware herfra:
http://www.besttechie.net/tools/mbam-setup.exe
Eller herfra ->
http://www.majorgeeks.com/Malwarebytes_Anti-Malware_d5756.html

Installer programmet - når det er gjort skal du lade programmet opdatere sig. Herefter åbner et vindue, hvor du skal flytte prikken til "Kør et fuldstændigt systemscan" - klik på Skan Knappen - lad programmet arbejde. Når det er færdig (det tager lidt tid afhængig af hvor meget du har på computeren).
Derefter - Tryk på "Vis resultater" knappen efter scanningen - og herefter tryk på "Fjern det valgte" - nu åbnes log'en og du skal gemme den et sted, hvor du kan finde den igen, du kan sende den ind til gennemsyn.
Avatar billede Jensen DK Novice
26. december 2008 - 07:29 #3
Send loggen ind til gennemsyn, når den har scannet.
Avatar billede malthelol Nybegynder
26. december 2008 - 23:34 #4
ok tak men kan jeg godt slette progmmet bag efter igen
Avatar billede malthelol Nybegynder
26. december 2008 - 23:48 #5
er det dumt hvad er godt at slette det eller beholle det
Avatar billede malthelol Nybegynder
27. december 2008 - 00:29 #6
det virker 1000 tak :) hvorfor skal man sendt den loggen ind til gennemsyn??
Avatar billede Jensen DK Novice
27. december 2008 - 06:46 #7
Ville godt se hvad den havde fundet, du kan godt slette programmet efter endt arbejde, men du kan måske bruge det en anden gang, CCleaner er et godt program det kan virkelig rense, jeg kører en tur med det 2 gange om ugen, det kan mange andre ting, behold det.
Avatar billede malthelol Nybegynder
27. december 2008 - 10:37 #8
jeg har lige fået min computer få 1 måndet siden så er ikke god til at ligge ting på nettet men det fandt 15 virus på min computer men du er sku mega sej at du lige hjalp mig det skal du have 1000 tak for :)
Avatar billede malthelol Nybegynder
27. december 2008 - 10:39 #9
har du fået dine point
Avatar billede Jensen DK Novice
27. december 2008 - 13:25 #10
Alt ok, Godt nytår.
Avatar billede malthelol Nybegynder
27. december 2008 - 13:33 #11
tak og godt nytår også
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester