Avatar billede mads59 Nybegynder
29. december 2008 - 14:45 Der er 3 kommentarer

Bekræftigelse af kabel.

Hej!

Jeg er desværre løbet ud i at mit kabel der forbinder startknap- med bundkort, er brændt sammen. Hvordan har jeg ingen ide om?

Men er lidt i tvivl om hvordan man googler et kabel, og finder en producent der har et tilsvarende. Hvad jeg kan uddrage fra kablet er at der på kablet står:

AWM 28AWG 2464 9U E164571

På det her punkt, er jeg desværre helt blank.

Nogen der har en ide om hvilket kabel der her skal købes ind?
For sandsynligvis at få computeren til at kunne starte igen :)

Håbfulde hilsener herfra.
Avatar billede Slettet bruger
29. december 2008 - 16:34 #1
prøv at spørge på denne mailadresse


http://www.alle-kabler.dk/specielle_kabler_142_da/
29. december 2008 - 18:04 #2
(Hvordan ka' det 'brænde sammen' ???)
Avatar billede hottadpole Nybegynder
29. december 2008 - 18:51 #3
Kabeltypen er uden betydning. Det er kun kontakten der kan gå i kortsluttet til ikke kortsluttet der er interessant, så hvis den virker (siger klik) er det bare at hægte noget ny ledning på. Du kan indlede seancen ved at kortslutte de 2 ben på bundkortet med en skruetrækker. Hvis ellers bundkortet virker vil maskinen starte op.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester