Avatar billede biker_jensen Nybegynder
04. januar 2009 - 08:17

opsætning af router til ap til swits til lan

hej

Jeg har lige et spørgsmål om man kan flg: og hvis ja hvordan sættes det op.

Har en router Linksys WRT54G og 2 WAP54G access point.
Det jeg gerne vil at routeren stå i et rum og skal så have forbindels til et af accesspointene i et andet rum ( har fået sat det op ), så langt så godt, nu er det store spørgsmål, der er en lan port på WAP54G som jeg så prøver at forbinde til en lanswits som skal tage 2 stationær og 2 netværksprintere, men jeg kan ikke få til at virke, skal ap stå som noget bestemt og skal lansiden have ap´s gateway ?? håber ovenstående er forståligt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester