Avatar billede kongfjong Nybegynder
22. januar 2009 - 18:01 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Undgås spam med JS-genereret form?

Mit spørgsmål er simpelt. Kan man undgå spam-indlæg i f.eks. et forum, ved at lave javascript generere formen?

Mit spørgsmål er opstået, fordi jeg sad og lavede en klassisk "åbn/luk" knap, der bare skulle sætte display:block eller ej på en form ved at klikke på den. Dvs. formen er i kildekoden.

Men hvis jeg nu undlader at lave formen i html, men laver et javascript-script (hedder det vel:)) der opretter formen med dom-funktionerne når man klikker på knappen første gang, sletter den anden gang man trykker osv, kan man så undgå spam-robotterne?

På forhånd tak:)
Avatar billede olebole Juniormester
22. januar 2009 - 18:37 #1
<ole>

Løsningen hedder Captcha

/mvh
</bole>
Avatar billede kongfjong Nybegynder
22. januar 2009 - 18:47 #2
Hehe ja det kender jeg godt, kom bare til at tænke på, at med JavaScript kommer der jo ikke noget i kildekoden, så lurede på om det kunne gøre det :)
Avatar billede olebole Juniormester
22. januar 2009 - 18:56 #3
Forms og de tilhørende kontroller er jo desværre bedagede levn fra den tidlige HTML-historie, og som derfor understøttes rigtig skidt i moderne kode. Således kan IE ikke sætte name-attributter på elementer med DOM. Intet er umuligt, meeeeeeeen ...  :)
Avatar billede kongfjong Nybegynder
22. januar 2009 - 19:15 #4
Okay, det var sært og har jeg faktisk aldrig lagt mærke til må jeg indrømme. Skidt skidt IE:)

Så beholder jeg min nuværende løsning hehe :)

Tak for hjælpen :)
Avatar billede olebole Juniormester
22. januar 2009 - 19:16 #5
Selvtak  =)
Avatar billede kongfjong Nybegynder
16. februar 2009 - 21:38 #6
Lig et svar Ole;)
Avatar billede olebole Juniormester
17. februar 2009 - 09:42 #7
Det er lagt  =)
Avatar billede olebole Juniormester
17. februar 2009 - 10:22 #8
Tak for points  =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester