Avatar billede idiotbarn Nybegynder
25. februar 2009 - 12:25 Der er 1 løsning

shell-> gør noget ved hver fil

Hej
Jeg sidder og er absolut grøn i linux. Jeg har en række billeder som jeg først skal ha konverteret til ppm format.

Jeg kan gøre det ved jpegtopnm img1.jpg>img1.ppm
Men hvordan kan jeg gøre det ved alle filer i en mappe?

Efter konverteringen skal jeg kunne køre et program på hvert af dem, programmet hedder segment, og skal producere en fil der hedder [billednavn]_seg.ppm. Den tager "segment [inputname] [output name]"

Jeg har kigget lidt på for file in "$@", men har ikke rigtigt kunnet få noget til at fungere.

Håber i har tid til at hjælpe
Avatar billede idiotbarn Nybegynder
24. februar 2011 - 19:14 #1
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester