Avatar billede computernoob Nybegynder
09. marts 2009 - 19:51 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Problemer med disc-drev

Hej

Ved ikke om I arbejder i computerspil herinde, men jeg spørger alligevel ;D

Jeg forsøger at installere "fifa manager 07" på min computer, men den når hvergang kun til 97% hvor den skriver at filen "badges.big" ikke kan overføres.

Jeg har læst at problemet kan skyldes at en eller flere filer på min pc cd-rom kan være beskadiget og man eventuelt skal gendanne den/dem på en eller anden måde.

Mit spørgsmål er, hvordan scanner jeg min cd-rom og hvordan gendanner jeg filen (nok "badges.big")som er i stykker?

*pc cd-rom = mit spil "Fifa Manager 07"

Håber I kan/vil svare

På forhånd tak
Avatar billede hearnz Nybegynder
09. marts 2009 - 20:08 #1
puha den er værre...

Mit bedste bud er at rense cd'en så godt du kan. Der er ikke meget at gøre rent softwaremæssigt hvis dit cd drev ikke engang kan læse disken.

Men hvis du får renset den ordenligt ville jeg foreslå dig at lave en ISO fil af den hurtigst muligt så du kan smide cd'en væk og stadig have spillet på en virtuel "disc"
Avatar billede computernoob Nybegynder
09. marts 2009 - 20:22 #2
tja jeg HAR ellers renset den så godt jeg kan..

hvordan laver jeg en ISO fil af den ?
Avatar billede hearnz Nybegynder
09. marts 2009 - 20:34 #3
Ok, jeg ved man også kan købe specielle kits til at "reparere" ridsede cd'ere, men det er sikkert dyrere end at købe et nyt spil.

Du kan lave ISO filer med det her program:

http://www.winiso.com/

desuden er der et hav af gratis programmer du kan prøve for at genoprette data fra ridsede cd'ere, man skal bare kilde google på den rigtige måde;) : http://www.google.com/search?q=restoring+data+on+cd&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-US&ie=utf8&oe=utf8

Men husk at al software installering er på eget ansvar, du risikerer at få installeret en masse spyware og andet øgl med den slags gratis programmer.
Avatar billede computernoob Nybegynder
09. marts 2009 - 20:50 #4
Okay lyder ikke så sikkert det der..

I et andet spil jeg forsøger at installere får beskeden

Error 1305.

Ved ikke hvordan det problem kan løses :S
Avatar billede hearnz Nybegynder
09. marts 2009 - 21:05 #5
Der er selvfølgeligt også mulighed for at det er dit cd drev der er ved at stå af.

error 1305 = can not read from file

Jeg er bange for at hverken jeg eller andre kan hjælpe dig mere med det problem, der er 2 muligheder: drevet eller skiverne. Hvis du selv kan se på skiverne at de er godt ridsede er svaret jo indlysende. Hvis du oplever flere og flere skiver der ikke bliver læst er det dit drev.

http://www.billigespil.dk/shop/fifa-manager-07-2312p.html

98 kr.. :)
Avatar billede computernoob Nybegynder
09. marts 2009 - 22:17 #6
jeg tror ikke det er mit dvd-drev for har lige installeret et andet spil uden problemer.. desuden er mine cd'er ikke så ridset at det kan have betydning  :S

men tak for svarene
Avatar billede hearnz Nybegynder
09. marts 2009 - 22:41 #7
Du kan ikke udelukke drevet bare fordi du har installeret et andet spil uden problemer. Laseren i drevet bliver mere og mere træt/slidt/beskidt med tiden og der skal mindre og mindre ridser/fedtfingre til at det kan gå galt.

Men altså den bedste måde at udelukke problemer er jo altid at prøve problemet på et andet system. Så prøv at installere dine spil på en anden computer. Hvis der stadig er samme fejl er det skiverne den er gal med, hvis ikke er det drevet :)
Avatar billede computernoob Nybegynder
09. marts 2009 - 22:50 #8
ja okay.. det har du ret i :)

tak for hjælpen
Avatar billede hearnz Nybegynder
09. marts 2009 - 22:55 #9
tager gerne imod point hvis du er tilfreds med svaret.

og så op med humøret ..

om det er drevet eller skiverne den er gal med, er det ikke noget en lille 200 kr seddel ikke kan rette op på ;)
Avatar billede computernoob Nybegynder
10. marts 2009 - 12:58 #10
LOL

nu har du fået 30 point hehe..

kan man købe et nyt disc-drev for 200kr. er du det du siger ? :o
Avatar billede hearnz Nybegynder
10. marts 2009 - 16:14 #11
nååå nej det var ikke mig der skulle have 200 kr haha..jeg mente et nyt drev koster der i omegnen..

150 kr er det billigeste..og det er oven i købet et multidrev..kan både læse og brænde..cd og dvd..

http://tinyurl.com/bugb3b
Avatar billede computernoob Nybegynder
11. marts 2009 - 20:01 #12
nej heller ikk det jeg mente.. troede bare et disc-drev var dyrere ;)
Avatar billede computernoob Nybegynder
29. marts 2009 - 17:00 #13
har fundet ud af det nu.. det var cd'en der ikke kunne læses :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester