04. juli 2001 - 21:36Der er
46 kommentarer og 1 løsning
Red min harddisk
Hej jeg har en quantum fireball 3,2 GB harddisk som jeg har \"glemt\" at tage backup af.
Jeg har haft den pillet af computeren og har nu sat den på igen, men det virker ikke!
Hvis nogen kan hjælpe mig til at rede den er jeg villig til at give de 1000 point.
Jeg har forsøgt at sætte den til master og slave og på 2 forskellige maskiner. Jeg har ikke vendt kablet forkert eller glemt strøm eller sådan noget. Jumperne er også testet (både i hvad der burde virke og noget der ikke gør).
Den giver en fejlkode 74 (dvs. den grønne lysdiode blinker 7 gange kort mellemrum så 4 gange og så et længere mellemrum og så starter den forfra).
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du skal sætte HD\'eren Rigtgt op og der efter smække en gammel DOS start disk i... så kan du nok også lige tage den vigtigste backup af dine ting og der efter instalere Win9x, ME oven på...
Normalt sker der ikke noget ved at pille en hd ud, som regel er det fordi man laver nogle andre ting undervejs, prøv om du kan huske hvad du har lavet undervejs! Har den siddet som backup, altså som sekundær eller som slave, det fremgår ikke af det du skrev!
Fejlkode 74. (Error 74 Unknown Command Phase) Det lyder som om det er en SCSI harddisk, korrekt? Prøv at hente scsimechanic fra http://www.scsimechanic.com/ Det kan fortælle dig hvad der er galt.
Min harddisk kan ikke detectes af BIOS\'en. Derfor hjælper det naturligvis ikke noget at bruge en win98 startdisk eller lign.
Jeg har naturligvis testet kablet. Jeg har med præcis samme konfiguration - med held - bootet fra såvel en nyere 40 GB hd som en ældre 4 GB, men som sagt uden held på min 3,2 GB Fireball. Så kablet og strøm er o.k.
Jeg har som nævnt prøvet at flytte rundt på jumpers, men uden held. Jeg formoder at de skal stå i master når den er alene, men selv det virker ikke.
Jeg har meget på fornemmelsen af harddisken er defekt idet den blinker den kode 74, men det kan naturligvis også blot skyldes at den ikke \"snakker\" rigtigt med computeren.
Makse, nej det er en IDE harddisk. JEg ved heller ikke om det egentligt hedder fejlkode 74, men den blinker som nævnt (med en grøn lysdiode) først 7 gange derefter 4.
Dadane>> Det lader til på din beskrivelse at du har været næsten hele molevitten igennem. Det sidste du kan prøve er at sætte din HD i en anden maskine for at se om den virker der. Hvis det ikke er tilfældet er jeg bange for at du skal ud og købe en ny :-(
fcs: Det har jeg gjort. Begge dele. Testet den og købt en ny.
Ikke desto mindre er det altså vigtigt for mig at redde det jeg kan. Den 3,2 GB harddisk er sgu ikke en skid værd, men det er de data der ligger derpå desværre
hvis du har pengene er der én udvej tilbage...at sende den til et af de firmaer der har speciale i at redde crashede harddiske, men vær opmærksom på at det koster en bondegård pr. megabyte de får reddet :(
retaxes: Teksten wrapper udemærket, men et ord der ikke kan deles vil aldrig blive wrappet i IE (og sandsynligvis heller ikke andre browsere). Derfor bliver hele siden så bredere.
Det er ikke specielt fordi det er en link. Hvis du blot skrev \"xxxxxxxxxx\" med tilpas mange x\'er vil du få samme effekt.
Det bliver svært at redde noget fra den når du ikke kan komme i kontakt med den..... Hvis du skulle få bare lidt liv i den kan du forsøge at benytte et program der hedder Lost&Found. Du kan finde en evaluation udgave af den her: http://www.checkmark.com.au/lfeval.htm (Har ikke selv prøvet den, men har hørt at det skulle være noget af det bedste på markedet ;-)
Kimrosgaard>> Som jeg skrev: \"Det bliver svært at redde noget fra den når du ikke kan komme i kontakt med den..... Hvis du skulle få bare lidt liv i den kan du forsøge.....\" ;-)
Lost and found ser ud som et spændende produkt. Det _ser_ud_til_ at den kan tilgå en HD uden om BIOS via LBA (Logical Block Adress) / CHS (Cylinder-Head-Sector). Om det er godt nok vil tiden vise! (Jeg formoder det er det det betyder).
Hvis den er helt alene på IDE kablet behøver du vist hverken at sætte master eller slave. Det er et kabel der ikke er blevet brugt i lang tid, ikke og harddiske ligeså? prøv med lidt kontaktspray på kabelstikkene. (eller hiv dem bare af og på nogen gange for at slide evt skidt af)
Jeg har prøvet med 3 forskellige kabler (dels mit normale primær kabel, mit sekunær kabel og et ekstra) Det ser ikke ud til at der er skidt hverken i kablet eller på HD. Iøvrigt har HD kun ligget stille i 1 måned eller så (havde lige fået en ny)
Inden du smider den ud/ sender den videre, så prøv lige med FDISK. Personligt er jeg ikke \"ekspert\" på området, men snakkede lige med en kammerat der er datamatiker, og dagligt arbejder med IT, fordi at jeg gerne ville have del i de 1000 point.
Disk manageren kan ikke se harddisken. Jeg har skrevet til Quantum (Maxtor) og spurgte bl.a. hvad det blinkesignal betød samt om de havde ideer til hvordan jeg kunne rede mine data, svaret var at garantien var udløbet og de ikke vil give mig et nyt drev. Jeg er næsten 100% sikker på at de end ikke har læst hvad jeg har skrevet.
Man da Disk Manageren end ikke kan se harddisken går jeg stærkt ud fra at det er elektronikken og ikke disken der er død. Om det hjælper mig ret meget ved jeg ikke.
Jeg har målt alle ydre forbindelser igennem (dvs. 40 pols IDE kabel og strøm). Det var naturligvis ikke der fejlen lå.
Jeg formoder at mit sidste spinkle håb er at løbe ind i en hdd nøjagtig magen til og så skifte kortet på toppen. - Men det er nok ikke sandsynligt.
For at føje spot til skade er mit bundkort så også stået af. Sandsynligvist fordi det er blevet pillet fra strøm og tilbage igen, og fået ændret BIOS måske 100 gange i løbet af en dag - hvor det endda var varmt.
Når jeg får nyt bundkort vil jeg sikkert forsøge det med fryseren.
Jeg læser fortsat denne side og lader spørgsmålet stå lidt endnu, så hvis nogen har forslag så skriv endeligt.
Hej med dig jeg har samme problem bare med et andet fabrikat, jeg har fået oplyst at det skyldes den varme sommer men det kunne jeg bare ikke bruge til en sk... ;-) det er elektronikken der er brændt sammen, nå men jeg er kommet frem til at hvis du kan finde en HD magen til der virker kan du overflytte elektronikken fra den raske til den syge så skulle den kører igen, bagefter flytter du om igen eller stritter begge ud
hilsen Jan
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.