Valg af Gamer-bærbar? nogle der har lyst til at hjælpe? :)
Jeg skal købe en gamer-bærbar, der jeg skal til efterskole næste år. Jeg har kigget MEGET på nettet efter en gaming bærbar, men uden held. Jeg leder efter en, der kan tage f.eks crysis, og alle de højtgrafik krævende spil, på medium uden problemer.
- OG prisen må helst ik være mere end 10.000. Nogle der kan hjælpe med at finde en? Tak på forhånd :)
Rigtig fed bærbar, men så vidt jeg kan se, er det en 15 tommers, jeg foretrækker helst en 17 tommers skærm. fordi det ville jeg mene, ville være en del bedre at spille på.
en 15'4" er sku lækker nok at spille på i 1680*1050 opløsning :)... Men okay, kan godt se hvis du ikke skal slæbe så meget på den, og bare game... Hmm, men du kunne jo lave det fede trick og købe en 22" ekstern skærm til når du sidder på værelset :)... Men igen, det er jo lige et par ekstra kroner oven i hatten, men hvis du alligevel beslutter dig for det kan syncmaster 226bw 22" 3000:1 2ms anbefales :)...
ellers hvis du har en computer der hjemme nu, kan du jo bare tage skærmen med derfra... :)...
Det egentligt en Rigtig god ide ! ;) Har faktisk en skærm, og den kunne jeg bruge til at have på værelset. Men "Hvis nu" Jeg skulle købe en 17" ville 10.000 så ikke være nok at købe en gamer bærbar, til mine krav? (:
Tag evt et kig på Acers 8930G-serie. Købte selv en 18,4" med 9700GT grafikkort (som er det centrale her) til 12.000 i december og jeg mener at priserne nu er under 10k.
Men ved ikke om den kan klare de høj'grafik-krævende spil. Da den har 2.0 ghz processer. Kender ikke noget til grafikkortet, men umidelbart til den pris, vil jeg tvivle på at den kan køre crysis på medium/high. Men er ik så klog på det, så kan ikke sige det. Men hvis i vil anbefale denne, vil jeg da overveje at købe den :)
Men er med en hurtigere cpu og bedre grafikkort (min test viser at 9700GT er ca. 2 x hurtigere end 9600GT), større HDD og større CPU (Intel P i stedet for T cpu).
I det hele taget giver det ikke meget mening at tale om gamer-bærbare i mine øjne. Det tætteste man kan kalde dem er bærbare-som-kan-afvikle-spil-hæderligt-men-som-koster-en-bondegård :-)
Pointen er at man får meget mere for pengene ved stationærer. Jeg har f.eks. lige haft Asus W90 til test - den er måske verdens hurtigste bærbare pc - og den havner midt i feltet af vores test af grafikkort på stationærer. Til gengæld koster den 21.000 kroner.
Jah, ville også helt klart vælge stationær, hvis det ikke var fordi jeg skal på efterskole næste år, så er nærmest "tvunget" til at købe en bærbar. Siger ikke at det er dårligt, fordi en bærbar har helt klart også en masse gode sider. Men til gaming er stationær billigst.
Den "vupti" ser ret fin ud, og syntes man får noget for pengene.
Fremtidssikker er næsten et fy-ord indenfor IT, men den skal nok holde et godt stykke tid.
Mange siger at deres computer er forældet, men for at det skal passe, skal den godt nok være gammel.
Det som en pc kan klare den dag man køber den, kan den jo også om 10 år. At den kan klare eks. "nyere" spil nu, er jo ikke det samme som at den også kan klare de nyere spil om nogle år, da de jo er lavet til hardware der er nyt til den tid, og det kan ingen jo lave en pc efter. :)
Fremtidssikkert er intet IT, men den er fin ud. Grafikkortet er ATI Radeon HD4670 og ifølge notebookcheck.com er det rimeligt godt (dvs. ret godt ift. alle mulige andre bærbare).
Den er godt udstyret, men jeg var ude i El-giganten for nyligt og så den. Da jeg bankede på den virkede det som om at plastikken var æggeskalstynd + at højtalerhullerne lignede de vildeste støvfangere. Ærgeligt, for der er ikke mange modeller med de specs på markedet til den pris.
Jeg vil gerne tilføje at jeg ejer selv en Aspire 8930g med 9600 GS (512 mb dedikeret) kortet i, jeg spiller ikke rigtigt så meget Crysis eller 1st person shooters medmindre de har noget fed historik/plotline og jeg er klar over Crysis har høje krav, men jeg kan dog fortælle at jeg kan spille de fleste spil i medium/høj grafik i 1680x1050 fx WoW i fuld grafik uden lag, som efterhånden også kræver sit hvis man vil køre max. Det resultat skal du bare ikke regne med at få hvis du kører med preinstallationen. (Vista premium 32-bit).
Istedet smed jeg en Vista ultimate x64 ind, ignorede Acers meget uddaterede gfx drivere og gik ind på nvidias hjemmeside hvor man nu kan downloade notebook drivere og fik derefter et helt sindssygt performance boost.
Den er sgu meget lækker, lidt noget lort hvis solen skinner ned på skærmen for den har den der glossy effect. Men det gør samtidig at den er meget sprødere når lyset ikke skinner direkte ind på skærmen. Du skal dog tage forbehold for at den er meget stor og vejer en del og selvom det en bærbar er den virkelig virkelig besværlig at rejse rundt med.
Udover det har den et ret fedt pad på siden som desværre kun virker meget det ret skidte acer arcade software, men skidt med det jeg bruger den bare til at styre volumen hvor den fungerer helt fint, bortset fra den ikke "fine tuner" så godt.
Jeg fik den billigt fordi, ja lad os bare sige hvor jeg arbejder er vi indirekte samarbejdspartnere med Acer.
Jeg kan også tilføje at jeg kender en der har MSI'en i omtaler og den er basically en lidt mere compact Gemstone og fungerer ganske fint, tør dog ikke gå i detaljer om den.
køb en alien ware jeg har selv en M17x 3.2 Ghz (turbo mode, 8 mb cache) Dual 1GB ATI RAdeon mobility HD 4870 in Crossfire X 17-inch WideUXGA 1920 x 1200 (1200p) 8 GB DUAL Channel DDR3 at 1333 MHz 1.2 TB Raid 0 (2x640 GB 7.200 RPM) DVD BURNER
Jeg forstår ikke folk der gider investere i en alienware, det koster en formue og du kan få en tilsvarende stationær til 5-7k.. så spild af penge.
Kig evt. på en Acer gemstone modellerne, Aspire 8940g, 8930g osv. de har somrelt en mere realistisk pris og kan præstere.
Acer.dk -> produkter -> bærbare -> øverste aspire modeller. Du skal desværre forhøre dig hos en forhandler da de ikke har noget salg/lignende via deres support/hjemmeside, men hvis du ikke vil bruge en formue så det sådan noget du skal kigge på. Jeg har selv en Aspire 8930g, 2.0 intel core duo, 512mb dedikeret, jeg kan køre fx dragonage i medium opløsning. Wow kørte fint for nogle måneder siden med alt på max, det ik en seriøs gamer men den koster halvdelen af de alienware maskiner.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.