Avatar billede arnold66 Nybegynder
11. august 2009 - 10:28 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Nyt bundkort-cpu-ram vil ikke starte op

Jeg har samlet følgende dele:
Asus bundkort AS-P5KPL-AM og CPU intel INT-CEL-E1500 dual core E1500/2,2GHz og Kingston ValueRAM - 2GB - PC6400 - DDR2
KVR800D2N6/2G.
Jeg er sikker på, at de små ledninger til kontakter og lamper til kabinettet sidder rigtigt, men den vil ikke starte op. Der er grøn lys i dioden på bunkortet.
Hvad kan der være galt???
Avatar billede fromsej Praktikant
11. august 2009 - 12:09 #1
Hvis tænd/sluk knappen ikke sidder hvor den skal, er det fair nok at det ikke starter.
Få den på plads, så kan du altid få sat de andre stik i.
Kig i manualen, hvor den skal sidde.
Avatar billede Jensen DK Novice
11. august 2009 - 12:30 #2
Har du husket det 4 bebede stik som skal sidde ved CPUen?
Avatar billede arnold66 Nybegynder
11. august 2009 - 13:08 #3
Ja, tænd/sluk kanppen sidder hvor den skal. Det fire benede stik ved cpu'en sidder også hvor den skal.
Jeg har også nærlæst manualen og fulgt den nøje. Jeg har samlet et par computere af denne type før og har aldrig haft problemer. Jeg har sågar byttet bundkortet, fordi jeg har læst i nogle foraer at der har været defekte emner af denne type.
Kunne det tænkes at CPU'en ikke passer til bundkortet eller er defekt? Såvidt jeg kan se i manualen, skulle dette bundkort kunne køre med denne cpu.
Avatar billede Jensen DK Novice
12. august 2009 - 06:48 #4
Du kan teste din CPU med denne vejledning.
http://www.dvhardware.net/articles5.html



Du skal kun bruge svar hvis du vil lukke et spørgsmål, ellers bruger du kommentarer, når du har fået noget brugbart, kan du bede dem der har løst problemet om at lægge et svar, og så sætter du et flueben i firkanten under det farvede svar, derefter klik på accepter svar nede til venstre, så er der givet point og spørgsmålet er lukket, dem du ikke giver et flueben bliver afvist.
PS. bare en oplysning
Avatar billede arnold66 Nybegynder
12. august 2009 - 14:50 #5
Ok. Jeg havde lige overset den lille detalje :o) Tak for oplysningen.
Jeg har fundet løsningen på mit problem, så indlæget skal lukkes igen.
Det var såmænd power knappen på kabinettet der var defekt, men tak for hjælpen alligevel.
Avatar billede Jensen DK Novice
13. august 2009 - 06:33 #6
Hvad så med at sætte flueben,i dit egrt svar, og klikke på ruden nede til venstre, ellers er der ikke lukket.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester