11. august 2009 - 20:37Der er
17 kommentarer og 1 løsning
Indlæs komma fil ind i variable
Er der en der kan lave et eksembel på hvordan man indlæser en komma fil ind så første verdi i filen kommer ind i en variable og næste verdi ind i en anden variable osv.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Eks. med 1 linie og 5 elementer i linjen. (skrevet i VBA)
Dim sti, arr As Variant Public Sub indlæsTekstfil() Dim linje As String, ix As Byte sti = findSti
Open sti + indDataFilNavn For Input As #1
While Not EOF(1) Rem indlæs en helt linie Line Input #1, linje
arr = Split(linje, ",")
MsgBox ("Antal elementer: " & CStr(UBound(arr))) For ix = 0 To UBound(arr) - 1 element = arr(ix) Next ix
Rem eller element1 = arr(0) element2 = arr(1) element3 = arr(2) element4 = arr(3) element5 = arr(4) Wend
Close #1
MsgBox ("Indlæsning afsluttet") End Sub Private Function findSti() Dim sti As String sti = ActiveWorkbook.Path If Right(sti, 1) <> "" Then sti = sti + "\" End If findSti = sti End Function
Min kode er som anført skrevet i VBA og derfor ikke 100% kompatibelt med VB 2008. Denne kender jeg desværre ikke - men lad os håbe, at der er andre der kan hjælpe.
Jep jeg har lige steppet mig igennem det og set at verdierne bliver lagt ind i variablene det virker fint nu skal jeg bare ha det over i min express hmm men tak
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.