Avatar billede kaalund83 Nybegynder
13. august 2009 - 15:04 Der er 4 kommentarer

overfør billede fra pc til tv

Jeg har været ude at købe diverse kabler for at kunne forbinde min PC til mit TV. Dette skulle selvfølgelig ikke lykkes. Jeg har et ældrer JVC fjernsyn og et NVIDIA GeForce 8800 GT gratikkort.
Grafikkortet vil ikke finde Tv´et under indstillingerne for NVIDIA kontrolcentret.

Håber at der er hjælp derude.
Avatar billede j4k0b Nybegynder
13. august 2009 - 16:39 #1
Hvilken udgang er der på dit grafikkort? (AVI/DVI/Tv-out)

Hvilken indgang er der på dit TV? (Scart, HDMI)

Hvilke kabler har du købt?
Avatar billede pkbech Juniormester
13. august 2009 - 16:50 #2
Ville give en stor hjælp hvis du ville oplyse hvilket kable du bruger til denne tilslutning.

Men generalt vil jeg anbefalde du opdatere driver til dit graffikkort og din BIOS (bunkkort). Der efter prøv at undgå SCART igennem S-Video vis muligt. Da der er nogen forskelle i graffikort producenter og Video/DVD/Fjernsyns producenters ide om hvordan det skal fungere. (kan dog løses men bestyder nok du er nød til at flække dit eget kable. red. Lave om op et SCAR kable og forbinde nogen ledninger. Eller finde en luvet butik der sælger det rette kable for de findes stort set ikke i supermarkeder)
Avatar billede kaalund83 Nybegynder
13. august 2009 - 21:51 #3
Grafik kortet har en s-video udgang og tv´et har et scart udgang. Jeg har købt s-video kabel samt et scart-stik hvor s-video stikket kan sættes til.
Avatar billede jonah.hex Nybegynder
13. august 2009 - 22:20 #4
det hjælper ikke at oprette det samme spørgsmål flere gange
derfor stopper jeg
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester