12. juli 2001 - 08:44Der er
15 kommentarer og 6 løsninger
Hastighed
Jeg har købt et Asus motherboard (A7V133), en Athlon 1200 MHz cpu og 512 PCI ram. Men når jeg så sætter det hele sammen, så fungerer det også fint bortset fra, at jeg kun kan køre ved 900 MHz. Det er fordi, jeg kun har sat busspeed til 100 MHz i stedet for de 133 MHz. Hvis jeg sætter den til det, så kører den 1200 MHz. Men i den tilstand, så får jeg fejlmeddelelser i windowsMe. F.eks. \"Msgsrv32 medført fejl i krnl386.exe\" og \"Devldr16 medført fejl i Kernel32.dll\". Hvorfor sker dette? Jeg har jo installeret windows i forvejen, men hvis jeg prøver at installere oven i den gamle installation, så fryser computeren et-eller-andet sted i processen. Den længste forsøg jeg er kommet, er 10% kopiering af windowsfilerne. Er der nogle der ved hvad der kan være galt?
hmmm Morten s har formentlig fuldstændig ret du skriver dog ikke om det er pc133 ram du har hvis det er kan du sætte cpu freqency til 100 og multiplier til 12 og så sætte ram freq til 133 (hvis den ikke selv gør det) det er formentlig en processor med 200 mhz FSB du har derfor skal cpu freq stå på 100 dit motherboard kører default med multiplier på 10 derfor kan du prøve at ændre den til 12 så du kommer til at køre 1200 mhz
For det første, så er du nok nødt at formattere, og lægge en ren WinME ind........det vil i ihvertfald give det langt bedste resultat.Som de andre skriver, den Windows du har inde nu, har jo kun info om din gamle konfiguration, og det vil give dig en masse problemer, at lægge en ny ind ovenpå.......så for din egen skyld.......lav en frisk installation....:o)
Derudover så har WinME et problem med processorer over 933 Mhz.......jeg mener ikke det er et problem de har fået rettet, da de satser 100% på Win2000 nu, og på Win XP.......jeg ved dog, at de har lavet et fix til problemet, som efter sigende virker....:o) Det kan jeg evt. maile til dig, da det ikke ligger på de \"normale\" Microsoft sider, men på et forum for System Buildere........
Sidste ting.......med den \"spark-røv\" maskine du har dig der.........læg dog Win2000 ind istedet for.......det vil du aldrig nogensinde fortryde.......:o)
Til curtsen: Det er ikke et varmeproblem, da maskinen knap nok er startet op endnu.
Til Mr:Athlon: Hvorledes installerer jeg de VIAdrivers, når de er windowsbaserede, og jeg (når jeg skal installere på ren harddisk) står i dos-mode? Jeg har selv på det kraftigste overvejet, at installere Win2K i stedet. Men det tærer bare kraftig på systemresurcerne, så jeg ved det ikke helt... Jeg vil meget gerne prøve den løsning du taler om at maile til mig: Mr_gigolo_nr_1@hotmail.com
De VIA drivere kan du sagtens vente med at installere til du har lagt Windows ind......
Hmmmmmmm, vil nu ikke give dig ret i Win2000 tager på systemressoucerne.......den er lidt længere om at starte op(1-2 min.), men til gengæld har du et langt mere stabilt OS.......Win2000 tager dog ca. 1 Gb. plads at installere, men det bruger færre systemressourcer end f.eks både 98 og ME, netop fordi det IKKE starter de programmer du installerer, som de andre 2 OS gør.......:o)
Findes der ikke nogle VIAdrivers, som kan installeres FØR windows? Jeg kan nemlig ikke rigtig installere windows98, som jeg skal installere, da jeg kun har en opgradering af Win2k Pro?
jeg tror ærlig talt ikke at det er via driverne der er problemet har du opdateret din bios?? det kan også være et bestemt kort som du har i computeren prøv kun at have de nødvendige kort i computeren når du installere windows.
jeg har det samme bundkort som dig og min computer frøs når jeg prøvede at installere et voodoo2 kort med studio DV (firewire) kunne jeg ikke engang komme ind i BIOS når jeg startede op
Jeg tror ærlig talt også, at det skyldes noget hardwarerelateret. Men før jeg prøver noget sådan, så ville jeg lige udelukke alle andre muligheder, da det burde kunne lade sig gøre.
Og BIOSopdatering har jeg ledt lidt efter, men det er et gedemarked, synes jeg. Jeg kan ikke hitte ud af, hvilken opdatering jeg skal downloade...
Har selv haft problemet på en maskine engang og der virkede det fino efter at jeg disabelede alt casch på CPU. Det viste så at den casch der var på CPU var defekt og blev derfor byttet! Det tager godt nok 110 år at installere en win, men det virkede.
Tja... Det kan du have ret i, den tænkte jeg ikke lige over!!! Så tror jeg ikke du skal finde problemet der, men i et eller andet hardware der ikke opføre sig ordentligt. Et råd er at flå alle dine kort ud, så der kun er grafikkort tilbage. Hvis du kan få winMe ind der så sæt et kort i ad gangen og boot. På et eller andet tidspunkt så vil du muligvis støde på et problem, men har så også fundet problembarnet!
Har også prøvet en anden med noget defekt ram som fik hele systemet til at gå amok. Der fandt jeg først fejlen efter en lille uges tid da en anden ekspert anbefalede mig at checke min nye ram med et testprogram. Hvis du har ny ram så kan jeg sende dig testprogrammet. Det er en anden mulighed!!!
Jeg er også blevet foreslået, at bytte ramblokken ud med en anden, af en person hvor jeg købte hardwaren. Men da jeg ikke har noget andet ram, kan det ikke lade sig gøre. Men jeg vil da meget gerne have det testprogram, du dér omtaler. Mr_gigolo_nr_1@hotmail.com
Jeg har nu kørt det RAMprogram, men testen går så hurtig, at jeg ikke kan nå at se noget. Computeren genstarter så automatisk. Forskellen er så, at der er oprettet en DAT-fil på disketten. Hvad fortæller den mig, og hvordan?
Hvis den gennemgøre programmet uden at du kommer frem til en menu hvor du har mulighed for at teste på forskellige måder så er der sgu godt nok et eller andet galt. Kører du det med alle dine PCI og ISA kort i maskinen? Hvis ja, så prøv at flå dem ud så der kun er dit grafikkort tilbage.
Men jeg fik MED den defekte ram mulighed for at komme frem til menuen hvor man kan få programmet til at gentage de forsk. test et antal gange eller at teste for spec. ting og rutiner i rammen!!! Så selv under boot ser det ud til at der er problemer!!! Har du prøvet at loade default opsæningen i BIOS og køre videre derfra?
Jojo, jeg får selvfølgelig lov til at vælge hvilken type test, jeg vil have computeren til at køre. Men når jeg så har valgt den aktuelle, så når jeg at se, at der kører nogle forskellige liner ud (på et nyt skærmbillede), men det går så hurtigt, at jeg ikke kan nå at se, hvad der står. Og så restarter den.
ISA kort er vist nok forældede. Der er i hvert fald ikke nogle slots til den type i mit bundkort (som jo er af nyeste produktion). Så de eneste kort jeg har sat i maskinen er: et netværkskort, et lydkort og mit AGP grafikkort. Ved du, om der findes et program, som kan teste hardware for defekter? Hvis \"ja\" (det gør der jo nok), kender du så nogle steder, hvorfra jeg kan downloade dem? Jeg kører med default opsætningen i BIOS, ja, for selvfølgelig at påvirke maskinen mindst muligt. Jeg har nu fået fat i en fuldstændig installationsCD til WIndows 2K Pro, som jeg selvfølgelig har installeret. Og dette fungerer sjovt nok helt uden problemer. Dog var der lige et crash, når jeg valgte ikonen for RealPlayer på proceslinien. Så jeg har selvfølgelig afinstalleret RealPlayer igen. Men stadigvæk burde det jo fungere under WindowsME...(?)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.