Avatar billede FurnicK Nybegynder
16. september 2009 - 09:17 Der er 3 kommentarer

Alle åbne vinduer fryser, Tit

Jeg har et seriøst problem, nogen gange fryser mine åbne vinduer, som jeg har åbent/åbner, og sommetider når jeg trykker på "Start" fryser hele bundlinien og selve "Start" Vinduet, jeg kan ikke gøre en skid når den gør det. Det er kommet efter at computeren ville reparere sig selv, jeg vil helst undgå og formatere min computer.

Hjælp mig please
Avatar billede Jensen DK Novice
16. september 2009 - 13:51 #1
Hvad system bruger du?win2000 win98 XP Vista windows7 eller andet.
Avatar billede FurnicK Nybegynder
29. september 2009 - 09:44 #2
Jeg bruger windows Vist home Premium 64-Bit
Avatar billede Jensen DK Novice
30. september 2009 - 06:46 #3
Du skal kun bruge svar hvis du vil lukke et spørgsmål, ellers bruger du kommentarer, når du har fået noget brugbart, kan du bede dem der har løst problemet om at lægge et svar, og så sætter du et flueben i firkanten under det farvede svar, derefter klik på accepter svar nede til venstre, så er der givet point og spørgsmålet er lukket, dem du ikke giver et flueben bliver afvist.
PS. bare en oplysning


Sfc /scannow løsning på Vista problemer. Husk afstand mellem sfc og /  du skal måske bruge din Vista skive. Den fortæller ikke om den har rettet noget, når den er færdig.
Gå i Start - Skriv i søgefeltet > cmd > vælg det program som hedder > cmd.exe > og højreklik på
den og vælg "Kør som administrator"
Skriv: SFC.exe /Scannow > ENTER
Indsæt din Windows CD/DVD, hvis du bliver bedt om det.
Efter scanningen > Genstart

http://www.it-artikler.dk/2008/06/19/reparer-systemfilerne-i-windows-vista/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester