Avatar billede smitemeister Nybegynder
27. september 2009 - 19:35 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Nvidia 7900GS Go braendt af

Grafikkortet paa min Dell Inspiron 9400 er futtet af, og jeg leder nu med lys og lygte efter en erstatning. Dell har sagt at de kan sende mig et for den "beskedne" sum af 2100kr, hvilket jeg mener er fuldstaendigt sindsygt.

Er der nogen der kan hjaelpe mig?

mvh
Thore
Avatar billede jonah.hex Nybegynder
27. september 2009 - 20:13 #1
hvorfor er det sindsygt

hvis du kan få det billigere andre steder køber du det jo bare der
Avatar billede haverslev Novice
27. september 2009 - 20:30 #2
Tror du skal være meget heldig, hvis du skal finde en butik/forhandler, udover Dell, som ligger inde med et Nvidia 7900GS Go grafikkort. Det er et udgået grafikkort og prisen er nok heller ikke helt ved siden af for den type kort.
Så køb blot kortet og montere det selv, se her hvordan:
http://www.notebookcheck.net/Case-Study-Replacing-the-Video-Card-of-a-Dell-Inspiron-E1705-9400.4187.0.html
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. september 2009 - 20:41 #3
Som haverslev siger "Tror du skal være meget heldig, hvis du skal finde en butik/forhandler, udover Dell, som ligger inde med et Nvidia 7900GS Go grafikkort. Det er et udgået grafikkort og prisen er nok heller ikke helt ved siden af for den type kort."

Jeg vil dog sige det således: Du skal til en forhandler der samler notebooks selv, ellers er det for dyrt for en forhandler at skaffe sådan et kort - eller et der ligner. Der er INGEN "normal" forhandler der har sådanne kort på lager, dvs. du kan ikke finde det  på en internetshop.

Prisen ser for øvrigt helt normal ud.
Avatar billede jonah.hex Nybegynder
19. juli 2011 - 14:00 #4
sikke dog hurtig du er til at acceptere et svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester