Har lige haft købt ny computer. Da jeg fik den og fik installeret windows og så begyndte at installere de forskellige drivers og diverse spil så begyndte den at reboote hele tiden.
Fik så at vide der hvor jeg havde købt den efter at være sendt ind til rma som ram fejl, at det nok var fordi jeg havde installeret gamle drivere.
Fik den tilbage, og alt så ud til at fungere...
Men nu gør den det igen, dog ikke lige så ofte som før?
Hvad kan være galt? - Når den rebooter kommer den også med sådan en lille skarp lyd, det lyder sgu ikke alt for sundt.
Er ved at gå til, da jeg ikke har haft computer i over 2 måneder grundet lynnedslag og forsikringshalløj..
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Når den rebooter selv om du har slået automatisk genstart fra, tyder det på en hardwarefejl på et tidspunkt hvor operativsystemet endnu ikke overvåger for dette.
Når man installerer windows er de første drivere man installerer bundkortsdrivere. efter genstart af maskinen, kan andre drivere installeres Er det sådan du har gjort det ?
Nu ved jeg ikke om det er Vista eller XP du har installeret, men du har installaret alle servicepacks og opdateringer fra Windows Update ?
Kan du fortælle lidt om hvornår den genstarter ? Er det under BIOS boot, eller lige efter ? Er windows begyndt at loade ?
altså hyletolen plejer normalt at være fordi der er fejl i noget at de hardware, brug udelukkelses metoden ved at fjerne alt hardware, start med at prøve cpu og en ramklods, får du stadig den tone så skift ramklodsen ud, hjælper det ikke så det muligvis din CPU den er gal med, det kan også være strømforsyningen som ikke levere nok strøm, og når den så får besked på at trække mere strøm så bryder den simpelthen sammen, er det noget med den går ud når du spiller eller er det bare sådan "randomly" den går ud?
Og ved ikke om driverne så er installeret korrekt mht bundkort driver og det, hvordan finder jeg ud af det?
Har prøvet nogle af de scans der, og der finder den jo alt muligt for at man skal købe produktet for at installere de drivere, men der var vidst noget med noget AT I/O Communication eller noget i den stil. Ved ikke om de thar noget relevans.
Tror nok alle opdateringer af windows skulle være på plads.
AMD Athlon x4 II 945 4gb DDR3 ram XFX GeForce GTX 275 Chieftec Super Series PSU 750W (MSI 770-C45, Socket-AM3, DDR3 ATX, AMD770+SB710,4DDRIII,1PCI-E*16,2PCIE* 1,3PCI,6SATAII,GbLAN) det må være bundkort eller noget
Jeg ville nok starte forfra med installationen af Vista, og denne gang instalerer du OS, og efterfølgende chipsetdrivers. Efter genstart kan du installere grafikdriver, netværksdrivers og lyd. Gør det i denne rækkefølge. Installer antivirus/firewall, lav et gendannelsespunkt og tilslut netværk. Nu opdaterer du via Windows Update. Lav en genstart, og fungerer det, laver du endnu et gendannelsespunkt. Nu kan du altid lave en rollback til denne konfiguration, og derfor installerer du nu andre programmer/spil, som jeg fornemmer skaber problemet for dig. Får du problemer laver du en rollback til sidste gendannelsespunkt, og fungerer det stadig ikke, laver du en rollback til næst sidste gendannelsespunkt.
Du kan også, hvis der findes nyere drivers her, instalere disse:
ATI System Drivers fra mit link er sidste nye chipsetdrivers.
Det lyder som om den ikke er helt tilfreds med din installation.
Hvis du går igang med en nyinstallation, så tag i første omgang driverne fra den medfølgende CD, og først når du har systemet oppe at køre som beskrevet ovenover med antivirus/firewall gendannelsespunkt og netværkstilslutning, kan du installere opdaterede drivers fra mit link.
De sagde godt nok der hvor jeg havde købt den at jeg ikke skulle installere dem fra cd'en da de jo ikke var up to date og derfor nok også var skyld i reboot. Men kan jo altid prøve det på den måde du beskriver, næste gang den rebooter og jeg lige orker at gå det hele igennem :) Men takker
Nu har jeg ellers gjort som du har sagt dragonknight. Og troede alt fungere, men nej, lige nu har den rebootet igen.. >_> aner ikke mine levende råd snart.
Jeg kan ikke sidde og pille ved hardwaren selv, det tør og vil jeg helst ikke.
Har ikke prøvet med gendannelsespunkt endnu, men kan ikke lige huske, beholder man spil osv når man går tilbage til gendannelsespunkt inden de blev installeret?
Nej et gendannelsespunkt tilbagefører din Pc til den tilstand, den havde ved oprettelse af gendannelsespunktet.
Endnu engang: Det er for at finde ud af om det er en Windows driver der laver ged i den, eller en du har installeret efter sidste gendannelsepunkt.
Hvis du laver et gendanelsespunkt for hver gang du har installeret noget, og den så gør knuder, så kan du meget let omgøre dette ved at gå tilbage til det sidst oprettede gendannelsespunkt. På denne måde har du pin-pointet årdagen til dit problem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.