Avatar billede Slettet bruger
17. december 2009 - 18:26 Der er 3 kommentarer

PC død! Kun PSU og CPU køler der virker

Jeg har en PC der er rimelig død. Når der sættes strøm til og jeg åbner for strømmen til PSU'en begynder en tikke lyd (muligvis fra PSU'en), plus CPU køleren går i gang.

Den ser ud til at være fløjtende ligeglad med tænd/sluk knappen på chassis. Der er heller ingen lys i den. Jeg kan trykke så mange gange jeg vil, det har ingen indflydelse, cpu køleren kører hele tiden når der er stræm til.

Problemet opstod uden varsel og PC'en har kørt upåklageligt op til.

Nogen der ved hvad problemet kan være, eller hvor det kan ligge?
Avatar billede claes57 Ekspert
17. december 2009 - 18:51 #1
tikke-lyd er nok harddisken, der får for lidt strøm (jeg har haft lignende lyde fra mit 2½" usb-drev, hvis jeg sætter gal kabel i)
Virker, som om 5v afdelingen på psu er defekt.
Jeg ville starte med en ny psu.
Avatar billede Slettet bruger
17. december 2009 - 22:25 #2
Det lyder som et fornuftigt bud. Jeg vil se om jeg kan få fingre i en og få det afprøvet.
Avatar billede Jensen DK Novice
18. december 2009 - 07:00 #3
Du tager ledningerne ud af harddisken og starter op påny, kommer der ikke noget billed på skærmen i opstarten så er det nok din bios chip som er stået af, det kræver et nyt bundkort, det kan også være din CPU der ikke gider mere.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester