19. december 2009 - 22:19Der er
43 kommentarer og 1 løsning
USB Stik RAW filsystem ?
Hejsa Jeg har købt en 128 gb Usb stik! Da jeg så sætter den ind vil den ikke tillade mig at flytte store filer over, da jeg har siddet og læst lidt her fandt jeg ud af det er pga den stod til FAT32 systemet. Jeg sætter den så til at formatere og ændre systemet til NTSF. Men Men den kører hele formateringen og siger så Formatering kan ikke fuldføres hvor efter egenskaber for disken siger 0 kb og RAW Filsystem..
Prøv at gå i kontrolpanel administration diskhåntering og se om du kan se den der ude til venstre neden under C:drev hvis der er en rød prik så højreklik og se om du kan aktivere den
Jeg prøvede nu for sjov at formatere til FAT32, det gjorde den med det samme uden problemer. og nu kan jeg læse drevet igen. Men skal bruge den i NTSF!!
Dette program skulle kunne formatere USB pennen, men filerne bliver ikke bevaret. Så du må først parkere dem et andet sted, eller simpelhen formatere, og lægge nye ind. Du kan dog komme ud for, at nogle programmer ikke vil køre fra en NTFS pen. http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197
Nå da da, den må være dyr:) Jeg har den professionelle udgave af Paragon Partition manager. Den kan operere med USB penne. Du kan prøve, om ikke også gratis versionen kan. (Easeus kan ikke) Man skal dog registrere sig for at få nøglen. http://www.paragon-software.com/home/pm-express/
Hvis det ner en usb harddisk så har den bevægelige dele og så fylder den ca 2,5 x ca 5" men så kan den også formateres i alle formater men der findes også usb penne på 128 gb de er ca 2,5 cm x 5 cm
Der må sgu da være et eller andet galt med din pen, siden den ikke vil acceptere en format til NTFS. Har selv 2 corsair flash voyager penne på hver 64Gb, og dem har jeg begge formateret til NTFS direkte fra Win XP og Win7 uden brug af 3. -parts programmer. Det kunne være at der er en eller anden defekt, hvorfor et ombytning ikke en option? Er det et Kingston drev som der bliver henvist til tidligere i tråden?
--
Nogle (kan jeg læse) undre sig over hvorfor man gerne vil have NTFS. Meget simpelt, NTFS tillader filstørrelser på op til 2^64 bytes, mens FAT32 kun kan rumme filer på max. 4 Gb.
Ikke at jeg ønsker points for mit lille indlæg, men hvorfor skriver du: Hvis i vil smide nogle svar så får i nogle point hvis du alligevel kun acceptere et svar, vil da mene at de andre heri har bidraget på lige fod og en deling havde været på sin plads :-)
Enig med haverslev. Det var heller ikke min mening at provokere ham til at acceptere mit svar, i hans nye indlæg med usb nøglen. Det jeg skrev var at nuklear havde bedt om svar som jeg så gav. Og jeg er fuldt indforstået med, at oprette et spm og dele ud af nogle af de point jeg fik, hvis man vil have det.
Jeg ønsker heller ikke point, men undrede mig også over at nuklear var så hurtig ude med at acceptere. Kan ikke se at 220661 har gjort noget forkert her:-)
Jeg er også enig med haverslev. Og nej 220661 har ikke gjort noget forkert. Det er ikke hans fejl, at nuckiear handler mærkeligt. Jeg ønsker heller ikke point, det er længe siden det var sjovt:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.