Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
24. december 2009 - 21:47 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Kan man opdele sin ekstern i to???

Hej...

Jeg kunne godt tænke mig at opdele min ekstern harddisk i to. Så jeg kunne have wii spil på den ene halvdel og billeder, musik, dokumenter osv. på den anden.

Wiien skal vist nok køre med wbfs format, også kan jeg ikke bruge den til alt det andet.

På forhånd tak :D


PS. Hvis det er muligt så kunne jeg godt tænke mig en guide til det.
24. december 2009 - 23:00 #1
... hvilket OS kører du med nu ?
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
24. december 2009 - 23:08 #2
Hvad er OS?

Hvis det er hvilket styresystem så er det Vista.
Avatar billede Poko1 Ekspert
24. december 2009 - 23:25 #3
karise_larry Hej jeg tror ikke at Vista kan formater i det format
WBFS er et format der bruges på spille konsoler! men det kan jo være der findes et tool?
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
24. december 2009 - 23:29 #4
wiien kan selv formater til WBFS format men så gør den det jo ved hele harddisken, og jeg vil gerne have halvdelen af pladsen til dokumenter.
Avatar billede lzs Nybegynder
24. december 2009 - 23:30 #5
Normalt kan man godt opdele en harddisk i to. På min eksterne har jeg NTFS til den del jeg bruge til pc'en og FAT32 til ps3'en. Jeg brugte et program der hedder G-parted, men ved ikke om det også kan konvertere til WBFS, har aldrig hørt om det før :)
Avatar billede Poko1 Ekspert
24. december 2009 - 23:35 #6
Så vil jeg foreslå at gå ind i disk håndteringen på vistaen og dele den i 2 og så se om du kan formatere den ene i wiien
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
24. december 2009 - 23:40 #7
<poko1> hvor finder du disk håndterningen
Avatar billede Poko1 Ekspert
24. december 2009 - 23:46 #8
Kontrolpanel adminastration computer adminastration diskhåndtering!
Avatar billede Poko1 Ekspert
25. december 2009 - 00:00 #9
Jeg tvivler bare på at WIIen kan se den bag efter! det er et helt andet format og i øvrigt det med at bruge tredieparts programmer til at dele en harddisk med stjæler yderligt fra HDen
det er kun til dem der ikke kan finde ud af at bruge sit styresystems egne værkiøjer det er sådant noget som gparted og partition magic!
Avatar billede Poko1 Ekspert
25. december 2009 - 02:24 #10
Så nu går Eksperten agurk i gen jeg kan ikke se mine kommentarer og jeg har lige fået mails fra i formiddag i omvent rækkefølge de sidste først så jeg lukker og går i seng forsat GOD JUL alle sammen.
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
25. december 2009 - 18:36 #11
Okay tro jeg prøver med partition magic...
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
25. december 2009 - 18:42 #12
Jeg kan ikke rigtig finde ud af at dele den op nogle som kan hjælpe?
Avatar billede KHolmgaard Nybegynder
25. december 2009 - 19:55 #13
Jeg har fundet et andet program selv som hedder Partition Wizard Home Edition. Det andet (partition magic)dur vist ikke på Vista.

Men ellers tak for hjælpen, og godt nyt år til jer alle ;)
Avatar billede Poko1 Ekspert
25. december 2009 - 20:02 #14
Ok vi prøver igen nede i venstre hjørne står der start tryk på start så kommer der en boks op hvor programmerne er det er så vidt jeg ved i 2 kolonner i den højre står ting som dokumenter og denne computer printere og lignende der skulle også gerne stå Kontrolpanel tryk på den så kommer du i kontrolpanel tryk på adminastration så trykker du computeradminastration den næste du trykker er diskhåndtering så kommer der en side hvor du bl.andet kan se dit C: drev neden under det skal du kunne se dit DVD Drev der skal du ogeå kunne se din nye enhed! når du er så vidt at du kender vejen så vend tilbage og fortæl hvad der står så fortsætter vi derfra
Avatar billede Poko1 Ekspert
25. december 2009 - 20:04 #15
skønne spildte kræfter!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester